Na podiu na náměstí 28. října se lidem představily nejrůznější organizace, působící v Luhačovicích. Prezentovaly se zde místní mateřská škola, DDM, ZUŠ, ZŠ, Luhačovický okrašlovací spolek Calma, sbor Janáček, Dívčí saxofonový orchestr i folklorní soubor Malé Zálesí. Kromě toho vystoupili také skvělí interpreti. Za Česko se představila Cimballica hrající skvěle nejrůznější filmovou muziku i moderní songy ovšem na tradiční nástroje cimbálové muziky. Zazněla tak třeba i song původně od skupiny Metallica, jejíž název se brněnské Cimballice jistě nepodobá jen náhodou. Publikum si vyslechlo ale třeba také skladba známou i z filmu Pulp Fiction a další filmové melodie. Zcela odlišný ráz měl koncert věhlasného multiinstrumentalisty Michala Smetanky, který na akci symbolicky zastupoval Slovenko. Vynikající interpret, který svým uměním už potěšil mimo jiné i vytříbený sluch anglické královny Alžběty II., představil ryzí folklor. A to folklor spojující, typický pro Česko i Slovensko. Zazněly tak především různé písně s tematikou bačů, kteří po staletí chovaly ovce v Česku i na Slovensku. Ve velmi niterném provedení postupně zazněly skladby zahrané na fujaru, různé druhy píšťal, dudy i niněru a další nástroje.
Program oslav výročí ČSR byl opravdu bohatý a nechyběl na něm samozřejmě společný zpěv, když zazněly hymny Česka a Slovenska, ale také třeba oblíbená píseň prvního prezidenta T.G. Masaryka. Tu si společně s ostatními zapěl dokonce i sám TGM, představován ovšem jedním z členů spolku Calma. Prezident Masaryk po projevech představitelů města a hymnách pak spolu se starostkou Luhačovic Marií Semelová a místostarostou Radomilem Kopem za účasti průvodu historicky oděného spolku Calma a dalších přítomných přeunuli od podia ktravnaté ploše po straně náměstí. Zde byla slavnostně na památku výročí vysazena okrasná jabloň, která je součástí znaku lázeňského města.
Program byl zkrátka velmi pestrý a bohatý a kromě řady hudebních, tanečních a pěveckých vystoupení na něm nechyběl se svou sportovní sestavou třeba ani čerstvý vicemistr světa v aerobiku Jáchym Hanák, žák místní ZŠ. Ovšem sport města prezentovali i členové průvodu Calmy v sokolských krojích a také taneční složka spolku nazvaná Crazy Fleppers, která předvedla taneční vystoupení s tenisovou tematikou. K dobré náladě celé akce přispěl řemeslný jarmark s účastí jarmarečníků z Česka i Slovenska, nabízejících krásné řemeslné výrobky i bohaté občerstvení. Méně ovšem akci přálo počasí, protože ji částečně narušil déšť. I tak se ovšem během dne oslav zúčastnily stovky lidí. Mnozí vytrvali i za deště a tleskali interpretům ukryti pod pláštěnkami či deštníky. Komfort pro vystupující pak zajistilo kryté podium. Řada návštěvníků se pak na akci vrátila, když se počasí umoudřilo, a sledovala také slavnostní ohňostroj na hudbu smetanovy Vltavy, který dění na náměstí 28. října uzavřel. Úplnou tečkou za akcí bylo potom volně přístupné promítání snímku T.G.M. Osvoboditel. Na film věnovaný prvnímu prezidentovi Československa si lidé mohli zajít do kina Elektra. Celý program Češi a Slováci v Luhačovicích – oslavy 100. výročí vzniku Československa se uskutečnil nejen díky prostředkům z rozpočtu města, ale také za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.