Technické služby kvůli boji s mimořádnými přívaly sněhu nasadily i techniku navíc

Z toho, že sníh začátkem roku zasypal Luhačovice, měly sice jistě radost děti díky bobování,  koulovačkám a stavění sněhuláků. Jinak ale pravou ladovskou zimu už vnímají řidiči a všichni občané, kteří se potřebují jako chodci v pohodě dostat přes město.

Technické služby Luhačovice proto sáhly i k mimořádným opatřením, ale kalamitní přívaly sněhu se začátkem druhého lednového týdne zvládaly i tak s obtížemi. „Nasadili jsme veškerou možnou techniku. Kromě dvou větších sypačů k rozhrnování ulic a dvou chodníkových strojů vyjely samozřejmě také traktory s radlicemi. Ty jsme nasadili dokonce dva navíc,“ informoval ve vrcholící sněhové kalamitě 9. ledna ředitel Technických služeb Luhačovice Josef Pučalík. „Pluhy vyjely už brzy ráno po čtvrté hodině, a protože příval sněhu byl očekáván, parkovali řidiči přes noc s technikou doma , aby mohli v vždy bez problémů vyjet. V ulicích máme od rána navíc samozřejmě i pracovníky, kteří ručně odhazují schodiště a ostatní veřejná prostranství, které nelze udržovat technikou. V ulicích je zkrátka nasazeno, co se dá,“ doplnil Pučalík. Přívaly sněhu, které v posledních letech Luhačovice nepamatují, se však zvládají i přesto složitě. Během krátké doby ho napadlo zkrátka mnoho.

„Množství sněhu značně práci komplikuje. Jednak menší sypače už mají také problém se v takovém množství sněhu pohybovat. Navíc se situace komplikuje souběhem s krajskou údržbou silnic. Pokud hlavním tahem skrz Luhačovice projede v rozhrnovač,  zasype chtě nechtě přilehlé okolní chodníky a parkoviště, které musíme potom uklízet znovu,“ vysvětlil ředitel TS Luhačovice. Problém je samozřejmě v ulicích, které přes noc vytrvalým sněžením zapadaly a přitom jsou plné aut. Ta jsou zde kvůli desítkám centimetrům nového sněhu často uvězněna a plochy se tak složitě odhrnují. Sníh se navíc hromadí. „Tyto potíže se týkají zejména sídliště v Zahradní čtvrti. Sníh tak z parkovišť budeme muset začít v rámci možností proto také odvážet,“ poznamenal Pučalík. Jak dodal, technické služby se s posilami snaží vždy co nejlépe v rámci svých možností zvládnout zimní údržbu dle stanoveného plánu, který je vypracován. Aby byla situace ve městě co nejméně komplikovaná, snaží se dělat ale i věci nad rámec svých povinností. „Když je potřeba pomáháme i s údržbou hlavního průtahu městem, který je ovšem v kompetenci kraje, protože ten tuto komunikaci vlastní. Třeba když se ve stoupání u plnírny Vincentka zablokovaly kamiony, pomohli jme odhrnout a posypat silnici, aby se komunikace zprůjezdnila. Abychom věděli, kde je případně nutný takovýto akutní zásah, spolupracujeme samozřejmě také s Policíí ČR,“ dodal Pučalík.  Třeba 9.1. dopoledne na kruháči u radnice pomáhaly TS podsypat kola náklaďáku, který to při zatáčení na zasněžené vozovce nezvládl a vylétl do závěje u silnice. Sněhová kalamita a ucpané silnice tou dobou netrápily samozřejmě jen Luhačovice. Na hlavních tazích na lázeňské město i jinde v kraji měly v těchto dnech problémy zejména autobusy a kamiony, ale i mnozí řidiči osobních vozidel.

Že nastalá sněhová kalamita je ale v Luhačovicích opravdu dosti extrémní, hovořil fakt na který upozornil 9.1. dopoledne server Luhamet.cz, informující o meteorologické situaci na Luhačovicku. „Hlásíme nejvíce srážek z celé České republiky! Za 24 hodin (8h-8h) u nás spadlo neuvěřitelných 35,3mm srážek, což představuje rekordních cca 40cm sněhu za pouhý 1 den. Toto množství srážek spadlo na větší ploše území (Horní Lhota, Luhačovice, Valašské Klobouky),“ informuje server.

Intenzivní nasazení zimní údržby je zkrátka jedna věc, ale pokud se příroda rozhodne, že je dobré, aby sněžilo několik dnů téměř v kuse, lidské možnosti mají své hranice. V některých chvílích tak nezbývá, než se prostě po chodnících a silnicích pohybovat pouze se zvýšenou opatrností. Ta je totiž nejlepší prevencí proti možnému zranění či dopravní nehodě. „Připomínám, že cílem zimní údržby je zmírnění závad ve sjízdnosti, nikoliv jejich odstranění.Proto apeluji na řidiče a všechny ostatní účastníky silničního provozu, aby jízdu  a chování se na komunikacích přizpůsobili momentálnímu stavu a povětrnostním podmínkám,“ upozornil Pučalík. Apeluje rovněž na neukázněné řidiče, parkující nevhodným způsobem v úzkých ulicích. „Tímto chováním ztěžují nebo znemožňují výkon zimní údržby v daných úsecích a také se tímto prodlužují lhůty k zmírnění závad na komunikacích v Luhačovicích,“ podotkl ředitel TS.

Snímky k článku

  

Hlavní partneři
Vincentka