Zlato a stříbro! Domácí skikrosovou sezónu luhačovický závodník Čech zahájil dvěma medailemi

Velmi spokojený může být se zahájením letošní domácí sezóny luhačovický skikrosař Jiří Čech. Na prvních dvou závodech Českého poháru ve skikrosu, které se jely v sobotu 19. a v neděli 20. ledna v horském středisku Soláň, se mu totiž podařilo získat skvělá medailová umístění.

Přitom větší úspěch přinesl sobotní závod, který se bere jako hlavní. „Je to totiž den, na který se připravují všichni skikrosaři, aby ukázali co v nich je do nové sezóny. V prvním závodě Českého poháru mají všichni stejné podmínky a do vyřazovacích jízd se nasazuje podle kvalifikační jízdy,“ vysvětlil Čech. V sobotu se mu od začátku dařilo. „Kvalifikaci jsem ovládl a ani v průběhu celého závodu jsem před sebe pak nikoho nepustil,“ popsal Čech. Druhý závod se v neděli jel už bez kvalifikace. „Do závodu jsem tak byl nasazený jako třetí, a to podle FIS bodů, což pak ovlivňuje výchozí pozici ve startovací bráně. Po nepodařeném startu jsem se ve finále ze čtvrtého místa probojoval až na druhou pozici, kterou jsem uhlídal za Radimem Palánem,“ nastínil Čech. 

A jak se celkově dívá na úspěšný začátek domácí sezóny? „Musím hlavně poděkovat pořadatelům a celému organizačnímu týmu, který se o závody na Soláni zasloužil. Akce to byla velkolepá a jsem rád, že z prvního víkendového závodu si vezu dvě medaile a průběžné první místo v bodování Českého poháru,“ zhodnotil Čech

 Nebylo ale překvapením, že se v asi třicetičlenném závodním poli Čech neztratil. Domácí pohárovou soutěž, stejně jako titul mistra republiky už dříve vyhrál a je také držitelem zlata ze světové Univerziády v kazaškém Almaty. Jaké jsou cíle letošní sezóny a co všechno v ní úspěšného skikrosaře ještě čeká?

„Hlavním cílem je vyhrát všechny tuzemské závody včetně Mistrovství ČR, protože na těchto závodech jsou se mnou moji nejbližší a mohu tu radost s nimi hned sdílet. Ale abych nezůstal jen doma, tak mám v plánu absolvovat ještě jeden podnik světového poháru v Německu a 6 závodů evropského poháru. Na konci února zavítá evropský pohár také na Dolní Moravu a tam je cíl jasný – vyhrát,“ sdělil Čech.

Aby byla šance na dobrá umístění, ještě před sezónou na podzim Čech absolvolal řadu tréninkových kempů po střediscích evropských ledovcích.  Na Passo dello Stelvio, Pitztal a Reiteralm jsem jel s reprezentačním týmem, ve kterém jsem já a Nikol Kučerová společně s juniory. Rok 2018 jsem uzavřel závodem světového poháru ve švýcarském středisku Arosa, kde jsem se v kvalifikaci nedostal o 0,3s do vyřazovacích jízd a obsadil tak 41. místo,“ dodal Čech. 

I když právě běží hlavní lyžařská sezóna, v nejbližší době má na programu i jiné věci než závodění na lyžích. „Momentálně je to hlavně studium a diplomová práce, která je jedním z důvodů neúčasti na Mistrovství světa v USA ke konci ledna. Zároveň jsem zklamaný z posunutí věkové hranice pro účast na zimní světové univerziádě, které se tak nemohu účastnit. Ale věřím, že i tak bude sezóna nakonec úspěšná a vyjedu si cenné body pro účast ve světovém poháru,“ nastínil Čech. 

Letos se dá díky dobrým sněhovým podmínkám lyžovat i v Luhačovicích, byl jste si už doma z nostalgie také zajezdit?

„Samozřejmě že byl! A podařilo se mi k nám na „Anténku“ dostat i kluky z Prahy, co se mnou jezdí skikros. Tak snad to nebylo naposled a ještě něco napadne,“ uzavřel s úsměvem Čech. 

ZE ZÁVODŮ NA SOLÁNI

  

ZÁVODNÍ SEZÓNA SKIKROSAŘE SE NEOBEJDE BEZ PŘEDCHOZÍCH TRÉNIKOVÝCH KEMPŮ A ŘÁDNÉHO VYBAVENÍ

    

Hlavní partneři
Vincentka