Luhačovice se pyšní jedním z nejúspěšnějších policejních oddělení. V objasněnosti trestných činů vede

Také skvělé výsledky místního policejního oddělení přispívají k tomu, že jsou Luhačovice tak oblíbeným místem. Obyvatelé a návštěvníci lázeňského města mohou bezstarostně trávit čas prací a rekreací a večer v klidu uléhat ke spánku, když vědí, že je tu dobře postaráno o jejich bezpečnost. A to není v dnešní době zdaleka málo. Obvodní oddělení Policie ČR Luhačovice odvádí opravdu skvělou práci. Podle policejních statistik má objasněnost trestných činů nejlepší ve Zlínském kraji, ten přitom v tomto ohledu dominuje v rámci celé republiky. Kraj má objasněnost  68,5 % v celé ČR je průměr 54,99 %).

„Lidé chtějí v dnešní době hlavně bezpečnost, ať už v místě, kde chtějí bydlet, nebo v destinacích, kde hledají klid a odpočinek při dovolených a ozdravných pobytech. Jsme proto velmi rádi, že v Luhačovicích oddělení Policie ČR máme a považujeme za zásadní, aby v našem městě působilo i v dalších letech,“ poznamenal starosta Luhačovic Marian Ležák.

n

Úspěšné luhačovické oddělení vede už několik let nadporučík Jaromír Matyščák. Zdárně potírat zločinnost se pod jeho vedením daří opakovaně. „Nejlepší v objasněnosti případů jsme byli v rámci kraje už podruhé za sebou. Za rok 2018 se našemu oddělení podařilo objasnit 79,34% případů,“ poznamenal Matyščák. Oddělení se přitom stará kromě Luhačovic a jejich tří místních částí ještě o dalších 16 obcí. Na takovém území samozřejmě řeší během roku policisté spoustu případů. „Jen na katastrálním území Luhačovic jsme museli vloni řešit celkem 76 trestných činů. Kromě toho jsme v celém našem obvodu zaznamenali 1118 přestupků, z nichž 726 bylo vyřešeno v blokovém řízení,“ nastínil Matyščák.

n

Město Luhačovice zůstává díky skvělému nasazení místního oddělení Policie ČR a pečlivé a usilovné práci jeho příslušníků jednou z nejbezpečnějších lokalit v rámci celé země. Přesto i tady někdy strážci zákona musejí šetřit některé závažnější protizákonné činy nebo umravňovat řidiče, kteří nerozumně usednou za volant pod vlivem alkoholu. Někdy při své práci dokonce policisté musejí řešit i některé velmi kuriózními případy. „Například jsme vyjížděli k případu, kdy chtěl jeden občan z okna bytu v panelovém domě sestřelit brokovnicí šišky z poblíž rostoucího smrku. Svým rozsahem bylo unikátní i řešení případu, kdy bylo najednou poškozeno hned 23 odstavených vozidel v jedné vesnici poblíž Luhačovic,“ uvedl policista. Strážci zákona museli ale řešit třeba i okolnosti srážky chodkyně s bruslařkou, což provázelo bohužel těžké zranění chodkyně. 

n

Policie na Luhačovicku také vloni řešila i řadu dopravních nehod. „Mezi nejzávažnější patřila nehoda z počátku roku 2018, kdy řidič osobního motorového vozidla srazil dva chodce přecházející po přechodu pro chodce na ulici Masarykova,“ dodal Matyščák. Práce policistů má kvůli povaze Luhačovic i svá specifika. „Naši práci výrazně ovlivňuje to, že Luhačovicko je významnou lázeňskou a rekreační oblastí,“ poznamenal Matyščák. Policie tu tak musí počítat se značným počtem lidí, kteří sem přijíždějí z jiných částí země i ze zahraničí a také s mnoha veřejnými akcemi, jako je třeba Otevírání pramenů nebo různé jarmarky. 

n

Personální obsazení obvodního oddělení PČR v Luhačovicích je 17 příslušníků policie a jeden civilní zaměstnanec. V době kdy se některá oddělení Policie ČR ruší kvůli nedostatku zaměstnanců, tu s nějakými zásadními personálními problémy bojovat nemusejí, ale ani tady nemají aktuálně zcela naplněné stavy. „Momentálně nám dva policisté chybí. Chci proto upozornit na to, že stále probíhá nábor k Policii ČR a případní zájemci se mohou informovat o podmínkách přijetí a dalších náležitostech i na našem oddělení,“ dodal Matyščák.

n

Nutno dodat, že kromě republikové policie se v Luhačovicích o bezpečnost stará také Městská policie Luhačovice. Ta je další zárukou bezpečnosti v nejkrásnějším moravském lázeňském městě.

Hlavní partneři
Vincentka