Původně nás bylo dvanáct, dvě teď ale na to nenachází čas, tak chodit přestaly, ale naopak jedna paní se k nám nově přidala.
Hlavní akcí, kterou pořádáte je vyhlášený jarmark před Vánoci, že?
Ten bývá teď docela velkolepý, ale není to tak, že by se připravoval úplně celý rok. Během roku se scházíme nejméně jednou měsíčně v místnosti nad hasičárnou, tam se bavíme, probíráme různé věci, posedíme, uvažujeme, co by se dalo podniknout. Máme jednou ročně taky výroční schůzi, kde se činnost zhodnotí. Třeba na fašanku se při obchůzce vydělá i pár korun, co nám lidé dají, tak si za to přes rok zajdeme společně do Luhačovic na bowling. Potkáváme se i s klubem seniorů, který v Kladné funguje, jedna členka je zároveň i naší členkou. Na bowling tak šel klub společně s námi, jich je ale oproti nám polovina.
Vídáte se s nimi i jindy?
Když se chystá jarmark, oni, tedy jsou to také skoro všechno ženy, nám pomáhají napéct cukroví, které se tam pak nabízí. Jarmark se koná na výletišti, vždycky v sobotu před první adventní nedělí.
Kolik lidí tam tak chodí?
Poslední roky opravdu hodně, tak dvě až tři stovky (tedy víc než je v Kladné celkově obyvatel). Myslivci nám v rámci jarmarku začali dělat teď zabijačku, a to takovým způsobem, že nejsou přesně stanovené ceny, ale lidé přispějí za zabijačkové pochoutky dobrovolnou částku. Koupit se dá taky punč, který vždycky vaříme. Samozřejmě i různé alko a nealko nápoje a taky různé další dobroty k jídlu.
Jak je to tam uspořádané?
Akce je to povahou venkovní, jako jiné jarmarky. Na výletišti je vybudovaný velký krytý přístřešek, ten je ještě při jarmarku z boků zadělaný plachtami a tak vzniká i takový uzavřenější prostor, kde bylo 8 stánků. Naproti tomuto přístřešku je podium a na něm jsme při posledním ročníku měli ještě dalších pět stánků. Kromě toho na výletišti nechybí, tam kde nabízíme nápoje ani místo k posezení, kde se i topí. Co se týká jarmarku určitě chci ještě zmínit, že tam bývá vždy i nějaké kulturní vystoupení. Většinou šermířské (jezdívá nám sem skupina Memento Mori), nebo také ohňová show. Nechybí ani vánoční koledy hrané naživo, obvykle v podání dětského orchestru ZUŠ Luhačovice. Tentokrát se jim ale kryl termín vystoupení, tak nám tam jeden šikovný klučina hrál sólově.
Na akci je toho tedy spousta k vidění. Zaujaly mě i počty těch stánkařů…
To byli jednak pozvaní stánkaři a taky jeden stánek našeho spolku, kde jsme prodávaly různé výrobky. Děláme z takových papírových ruliček pletené adventní věnce, svícny a jiné ozdoby, třeba sněhuláčky nebo andílky. Je to moc pěkné. Když se upletou, různě se barví a dozdobují. Každá z členek dělá, co jí jde, máme tam i švadlenu, která zase dělá výrobky z textilu…
Ten jarmark tedy opravdu vzhledem k velikosti Kladné není malá akce!
Také když ji chystáme, scházíme se poslední měsíc předtím už každý týden a v posledním týdnu snad každý den, abychom měly všechno včas nachystané, protože tam nabízíme jednak v krabičkách to napečené cukroví od našich seniorů, ale také ony vánoční dekorace, které předem vyrábíme.
Co všechno přes rok jinak děláte? Z jara chodíváte i fašankovou obchůzku, že?
Na fašanku jsme se střídávali ob rok s hasiči, takže jsme letos nešly, ale napříště se uvažuje o tom, že se to spojí, takže půjdeme nejen my, které jsme na řadě, ale společně i oni. Aspoň nás bude víc. Pořádávaly jsme pálení čarodějnic spojené se stavěním máje na přelomu dubna a května. V loňském roce se té akce ale ujali hasiči, ovšem je to jen stavění máje a občerstvení.
Mluvila jste o tom, že spolupracujete i s klubem seniorů. Jak to vůbec vypadá generačně s členkami Vašeho spolku?
Je pravda, že já která nemám ještě ani třicet, ten věkový průměr trochu „kazím“. Jinak už mají naše členky spíš přes padesát. Když původní sdružení před 10 lety založila paní Haková, přidala se k němu i moje maminka. Tak jsem se k tomu později taky nachomýtla.
Jak jste se dostala k tomu, že jste předsedkyní?
V roce 2015 se změnily zákony a zájmové sdružení se musely oficiálně přeměnit na spolky, s čímž souviselo a souvisí spousta administrativy. Nové stanovy, nový předseda, zápis z ustavující schůze… Spolek v té době nějak stagnoval a já věděla, že by se asi do toho už nikdo nepustil. Já v té době tyto věci zařizovala pro myslivecký spolek v Kladné, ve kterém je i můj tatínek. Tak jsem si řekla, že zkusím Holky v akci nějak znovu nastartovat.
Co to kromě té administrativy obnášelo?
Holky v akci už se příliš ani nescházely, tak jsem obešla všechny ty členky, jestli se chtějí znovu zapojit a zda organizaci oživíme. A ony, že jo, a to i ty, které třeba už delší dobu ve spolku nebyly. Přepsaly jsme se na Spolek Holky v akci a začalo to zase fungovat.
Jaké jsou další plány?
Chtěly bychom ty aktivity nějak rozšířit, třeba uvažujeme o Divadle, buď za ním někam vyrazit, nebo možná i zkusit v létě zařídit nějaké představení třeba menšího ochotnického divadla u nás.
Co další věci?
Třeba si s holkama říkáme: „Půjdeme plavat.“ Ale někdy těžko hledáme společný termín. Nejde někoho nutit, chceme to vést tak nějak v pohodě. I když se scházíme, hledá se termín složitě, abychom se všechny sešly. Několik členek dělá na směny v ZÁLESÍ, tak to mám poznačené, kdy mají ranní, kdy odpolední, aby to mělo smysl a mohly přijít všechny. V létě se začíná později, v zimě dřív. Ty naše „schůze“, jak se to oficiálně jmenuje, ale samozřejmě nejsou přes letní prázdniny, kdy jsou lidé po dovolených. Začátkem léta bychom chtěli ale možná spojit nějaké setkání zase s opékáním špekáčků nebo tak, aby se to oživilo. Plánů je hodně, ale jde o to je realizovat.
Jaké jsou další nápady?
Změnil se i osadní výbor, který je nový, takže si myslím, že se můžou věci zase posunout k lepšímu. Aby i všechny ty spolky u nás víc spolupracovaly, bylo nás na ty akce víc, dalo se to zase dohromady. Ten fašank aby se třeba dal dohromady, a neřešilo se dál, jestli chodí hasiči, Holky, nebo někdo jiný. Aspoň nás bude víc a ať se přidá klidně kdokoliv. I ty „Čarodějnice“ bychom mohli obnovit, hasiči to stavění máje převzali, protože tu májku prostě dokáží postavit. Také měli nejen pivo pro dospělé, ale i hry pro děti. Nebyl tam ale nikdo v těch kostýmech čarodějnic a myslím, že celkově bychom jim s tou organizací zábavy pro děti dokázali dost pomoct, pokud by se to zase spojilo.
Jak chcete ještě pořádání akcí v Kladné posunout?
Přijde mi nevyužité to výletiště. Jsou tam hlavně soukromé akce, jednou za léto je tam zábava, pořádaná osadním výborem. Třeba bych viděla nějakou formu letního kina. Dozvěděla jsem se, že plátno osadní výbor má, prostě by se to mohlo nějak využít, samozřejmě s nějakým pivem na čepu, sešli by se zase lidé. Chybí nám tu totiž i ta hospoda, ne kvůli pití, ale že se zkrátka lidé nemají vlastně kde scházet, místnost na hasičárně je maličká.
Co budova někdejší školy. Pro tu město nemá využití – nehodilo by se poskytnout ji pro spolkovou činnost?
V té souvislosti naši členku napadlo například, že tam je přeci jen tělocvična, i když malinká. Tam by se třeba mohlo pořádat nějaké pravidelné cvičení pro veřejnost. S těmi akcemi je to ale v Kladné složité i v tom, že je nejde dělat vzhledem k počtu lidí stejně moc na husto. Přes léto se dělá zábava, to chystala myslím místní část s hasiči, hrála tu na výletišti kapela Profil. To ale není jednak tolik pro všechny generace a pokud by byla zábava častěji, nevím, kolik tam přijde lidí. Spíš si myslím, že by proto bylo lepší jít cestou nějakých těch projekcí nebo divadel, něco co bude pro všechny.
Zkoušela jste do spolku zainteresovat v obci třeba i nějaké Vaše vrstevnice?
Přijde mi, že to není jednoduché. Věkově jsou u nás nějací lidé spíše ještě mladší než já, pár přes třicet nebo tak tam je, ale převažují pak spíše než lidé ve středním věku opravdu hlavně starší lidé. Přijaly bychom rády samozřejmě členky v jakémkoliv věku, budeme rády, když se k nám přidají i mladší. Je to ale i o tom, že to musí být trochu aktivní lidé, přeci jen jsme Holky v akci.
Jak to myslíte?
No třeba když pořádáme ten jarmark, je třeba se opravdu zapojit, není to jen zábava, ale taky spousta práce. Zařídit a zajistit vše, aby to klapalo. Prodávat taky to pití nebo výrobky u stánku. Jsou lidé, kteří se přistěhují, jako mladá rodina, ale drží si od místních odstup, asi tu na malé obci hledají hlavně tu samotu v přírodě a družit se s ostatními moc nechtějí. Ne každý se chce zapojit.
Na co byste nalákala, aby se mladší přidali?
Těžko říct. Legraci si užijeme. Pokud se líbí ty akce, ať se taky zapojí. Můžeme to společně někam posunout, čím víc lidí a nápadů, tím líp. Sami mohou svou aktivitou přispět, aby byl spolek pro ně atraktivnější.
Co setkání nad Kladnou na Silvestra u Červeného kamenného kříže? Tam jako spolek chodíte?
Máme tu akci všechny rády, já tam i letos pomáhala s občerstvením. Potkáváme se tam, ale spíš tam naše členky přichází se svou rodinou. Na stejném místě se ale vloni poprvé konala také další akce, se kterou jsme i pomohli.
Povídejte!
Poprvé se u kříže uskutečnila i májová bohoslužba. V souvislosti se silvestrovským setkáním u Červeného kříže se začlo už před nějakou dobou hovořit i o tom, proč tam neuspořádat setkání také v jinou roční dobu než jen v zimě na Silvestra. Této myšlenky, která přišla od lidí z Petrůvky, se hned chytila i moje babička. (To ona shodou okolností vede spolek seniorů v Kladné Žilín). A já s mamkou jsme se samozřejmě přidaly také a angažovaly i náš spolek.
Jak konkrétně jste se podílely?
Já s mamkou jsme upekly koláče, babička vdolečky, perníčky a také to domluvila s luhačovickým panem farářem a ženy z Petrůvky nachystaly řezy, rohlíčky a zase domluvily slavičínského faráře. O zajištění ostatního pití, které bylo na akci pro všechny zdarma, se postaral a finančně ho podpořil náš spolek. Petrovjané se zase postarali o dovoz laviček a stolů k posezení. Nakonec tak i díky nám z toho vzešla velmi podařená akce za krásného počasí a nemalé účasti, která se možná stane další tradicí.
Když se zrovna neangažujete ve spolku, co děláte v běžném pracovním životě?
Mám vystudovanou vysokou zemědělskou, zemědělské inženýrství, nyní dělám v ZÁLESÍ agro referentku ekologického zemědělství, takže vyřizuji různé dotace a pachtovní smlouvy. Tatínek tam taky vede živočišnou výrobu. Mě zemědělství a příroda vždycky táhly, tak jsem spokojená.
Vy jste předpokládám rozená Kladeňačka, když tatínek je u myslivců a maminka ve spolku?
Ano, a jsem hrdá Kladeňačka, mám Kladnou strašně ráda, prostě přírodu i všechno. Nechci ale aby to bylo tak, že by se tu nic nedělo. Město ale musí trochu pomoct. Třeba nám dávají nějakou dotaci, za ni jsme rádi, ale do místních částí jde peněz málo a jsou tu potřeba. Jsme sice za kopcem, ale patříme k Luhačovicím a mělo by se na to myslet. I proto, aby se všichni mladí neodstěhovali pryč.
FOTA K ČLÁNKU – Pár nímků ze života spolku (archiv Holek v akci)