Luhačovická firma Vincentka, a.s. byla oceněna Nadací Via

Společnost Vincentka, a.s, stáčející nejznámější z luhačovických léčebných pramenů, získala 22. května cenění od Nadace Via. Ta letos už po dvaadvacáté udělila Cenu Via Bona těm, kteří pomáhají druhým. Mezi pěti oceněnými byli kromě Vincentky,a.s. jinak výhradně jednotlivci.

„Z pramene Vincentky tryská pomoc Luhačovickému regionu. Firma se věnuje dobročinnosti v podstatě od svého založení, tedy od roku 1998, a každoročně podporuje řadu místních kulturních a společenských akcí. Celková finanční i věcná hodnota všech dobročinných aktivit firmy se pohybuje okolo půl milionu korun ročně,“ uvedli organizátoři ocenění z Nadace Via.

O výsledcích udělení cen rozhodovala veřejnost svými hlasy v online hlasování. Ceny udělila nadace během slavnostního večera v pražském kině Bio Oko. Ocenění se rozdávala v kategoriích Dárcovská výzva, Dobrá firma, Srdcař a Mladý srdcař. Novinkami pro letošní rok bylo udělení zvláštní Ceny za dobré sousedství, a také vyhlášení prvního ročníku tzv. Sousedského týdne, v jehož rámci byly ceny uděleny.Celkem obdržela Nadace Via do 22. ročníku Ceny 120 nominací z celé České republiky. Odborné komise z nich vybraly 12 finálových příběhů pro hlasování veřejnosti. Zvláštní ocenění za dobré sousedství pak udělila sama nadace na základě hodnocení vlastních zaměstnanců a zaměstnankyň. V kategorii Dárcovská výzva získal Cenu Via Bona Ondřej Šimetka, přednosta gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava,který pomocí svých extrémních sportovních výkonů vybral v rámci veřejných výzev přes 300 tisíc korun pro neziskovou organizaci Lékaři bez hranic. Dobrou firmou se stala Vincentka za celou škálu finanční i materiální podpory, kterou poskytuje luhačovickému regionu. Jako Srdcařka byla oceněna Martina Seidlerová za oživování rodného Jesenicka a Mladým srdcařem 2019 je Patrik Zadina, který na základě vlastní zkušenosti pomáhá na životní cestě dětem z dětských domovů. Zvláštní cenu za dobré sousedství udělila Nadace Via Evě Lehotské za neutuchající pomoc vyloučené ostravské osadě Bedřiška.

Nadace Via se v posledních letech stále více obrací k podpoře lokální filantropie. I proto si za motto letošního ročníku Ceny Via Bona zvolila „dobrá sousedství“. „Chceme čelit občanské pasivitě, rezignaci na veřejné dění, nezájmu o druhé, nedůvěře mezi lidmi. Proto jsme letos hledali příběhy těch, kteří jakýmkoli způsobem konají dobro pro své okolí, ať už v rámci nejbližšího sousedství, regionu nebo celé republiky,“ vysvětluje Zdeněk Mihalco, programový ředitel Nadace Via.

Nadace Via už přes 20 let podporuje rozvoj komunitního života a dárcovství v Česku. Od roku 1997 podpořila 5000 projektů a Cenou Via Bona ocenila 127 inspirativních příběhů dárcovství jednotlivců a firem. Nadace Via usiluje o to, aby bylo v Česku více lidí, kteří společně pečují o své okolí a kteří darují druhým. Nabízí grantové a vzdělávací programy, provozuje server www.darujme.cz .

Více informací lze nalézt také na: www.nadacevia.cz ; www.sousedskytyden.cz ; www.cenaviabona.cz . 

FOTO: Zakladatel společnosti Vincentka, a.s. Ladislav Šumšal při převzetí oscenění

 

Hlavní partneři
Vincentka