Vydali se k eurovolbám v Luhačovicích – co volič, to názor

Nejenže v Luhačovicích se k volbám vydává obvykle nadprůměrné procento voličů z řad místních občanů. U voleb, kde je to možné, hlasuje v lázeňském městě také řada lidí odjinud na základě voličských průkazů. Lázeňští hosté, turisté na rekreačním pobytu, nebo například účastníci různých kongresů, které v Luhačovicích probíhají během celého roku.

Právě do poslední uvedené skupiny patřila také Martina Schorschová, která u letošních eurovoleb hlasovala v okrsku 3 na luhačovické radnici. Právě tam totiž v lázeňském městě míří nejčastěj voliči z řad návštěvníků s voličskými průkazy. „Přijela jsem z Ústí nad Labem a jsem tady na lékařském sympoziu,“ prozradila volička, která hlasovala hned mezi prvními v pátek po 14 hodině, tedy hned po otevření volebních místností.

FOTO: M. Schorschová hlasuje na luhačovické radnici

„Je důležité v těchto volbách volit. Já jsem toho názoru, že bychom měli zůstat v Evropské unii, ale je spousta lidí, kteří si to nemyslí, takže tím hlasováním chci i podpořit naše setrvání v EU. Mnoho lidí nechce volit, ale já myslím, že volby do Evropského parlamentu jsou stejně důležité, jako například do Poslanecké sněmovny a podobně,“ svěřila se volička, která patřila rozhodně mezi mladší generaci hlasujících. „Je mi 28 let,“ prozradila volička.

Rovněž na Luhačovické radnici a také na voličský průkaz hlasoval například i Václav Svoboda. Ten ovšem patří naopak mezi generaci seniorů a lišily se zásadně i jeho názory. „Jsme tu z Brna s přítelkyní na pobytu v Alexandrii. Volit jsem šel, protože mám rád jednu stranu a je to pro mě důležité. Já si právě myslím, že by ten eurparlament nemusel být a kdyby se Evropská unie zrušila, bylo by to nejlepší pro celou Evropu. Dělají věci, které nechápu a myslím, že ani další lidé,“ poznamenal Svoboda.

FOTO: V. Svoboda se právě legitimoval u volební komise na luhačovické radnici

Samozřejmě v Luhačovicích hlasovali zejména místní. Mezi ty patřil také zdejší občan Marek Cahel, zastupující mladší střední generaci. Odvolil v pátek kolem 15. hodiny ve volebním okrsku č. 1, který má hlasovací místnost na Střední odborné škole Luhačovice . „Jsem občan a nechci říct, že to je povinnost, ale možnost, jak ovlivnit, kdo nám bude vládnout,“ okomentoval své hlasování Cahel. K důvodům proč jít k eurovolbám se podle něj přidává právě to, že k nim chodí méně voličů než například k volbám do Poslanecké sněmovny PČR nebo do obecních zastupitelstev. „Vnímám samozřejmě, že účast teď u těchto voleb je mnohem nižší, ale o to víc se může stát, že budou mobilizování voliči takových stran, které nechci, takže i proto jsem se rozhodl volit,“ uzavřel Cahel.

Důležitost všech voleb si začíná asi uvědomovat stále více lidí, protože oproti době před pěti lety jich k těm do Evropského parlamentu přišlo hlasovat celorepublikově o asi 10% více. Uvidíme, jak se EU změní za dalších 5 let a kolik lidí přilákají eurovolby napříště.

FOTO: M. Cahel hlasuje ve volební místnosti na SOŠ Luhačovice

  

Hlavní partneři
Vincentka