Na radnici předali vysvědčení maturantům. Ti zas měli pro kantory kromě kytek i kulturistickou fotku a živého králíka

Slavnostní předání maturitních vysvědčení studentům Střední odborné školy Luhačovice se uskutečnilo 31. května ve velké zasedací místnosti luhačovické radnice. Slavnost obohatily i nevšední dary, kterými děkovali studenti svým učitelům. 

Pro doklad úšpěšného absolvování studia si přišli žáci a žákyně tří maturitních oborů – zaměřených jednak na informační systémy (knihovnictví), na marketing a na umělecká řemesla. Studentům pogratuloval a popřál mnoho štěstí do dalšího života starosta Marian Ležák a ředitelka školy Jana Šuráňová spolu s třídními učiteli a dalšími zástupci školy.

„Jsem velmi rád, že v našem městě máme kvalitní střední školu, ze které vychází perspektivní absolventi. Školu se snažíme podporovat a úzce s ní spolupracovat. Byl jsem si při návštěvě SOŠ prohlédnout také vystavené práce studentů, které jsou opravdu velmi krásné a hodné obdivu. Věřím, že stejně jako jsme hrdí na studenty, budou oni vždy s láskou vzpomínat na to, že mohli studovat právě v Luhačovicích,“ sdělil starosta, který spolu s gratulací maturantům předal také pamětní list města.

„Vysvědčení dnes obdrželo celkem čtyřicet absolventů ze tří tříd. Byli mezi nimi i některé opravdu výjimečné talenty, a samozřejmě i žáci blíže průměru. Většina absolventů bude pokračovat ve svém oboru na vyšších a vysokých školách“ shrnula ředitelka školy. Sama se se studenty kromě mnoha dalších vlídných slov rozloučila i vtipnými verši básníka Jiřího Žáčka, který se školou už léta spolupracuje na pořádání literární soutěže. Nejenže si čerství absolventi z akce odnesli vysvědčení, na tomto setkání ale, jak to bývá, přišlo i na drobná poděkování pro učitelský sbor. Dívky i mladíci z řad abiturientů měli pro pedagogy, kteří je provázeli čtyřmi roky jejich života, nachystány v řadě případů obvyklé květiny, absolventi ale jako poděkování přinesli také třídnímu učiteli v krabici živého králíka. Ředitelka školy zase obdržela od jednoho z maturantů jeho zarámovanou fotografii z kulturistických závodů. Tento teď už absolvent Pavel Machů se naplno sportu mohl věnovat i díky škole, která mu povolila individuální studijní plán. Mladý kulturista získal ve své kategorii mimo jiné i titul mistra světa v roce 2016.

A jak budou studentky a studenti na léta strávená na luhačovické škole vzpomínat?

„Celkem mě bavily odborné předměty, bylo to zajímavé, jiné a byla taky úžasná praxe v knihovnách. Ze školy se mi bude odcházet velmi těžko, bydlela jsem tu i na internátu, takže Luhačovice byly můj druhý domov,“ sdělila například Kateřina Petruchová z Tasova, která studovala  informační služby (knihovnictví) ve třídě 4.K. Vzpomínat na Luhačovice v dobrém bude prý určitě i Michal Tupý z Brumova Bylnice, který na SOŠ Luhačovice vystudoval umělecké kovářství. „Já jsem si to tu užíval. Je to dobrá škola, i ti učitelé. Je to tu v rámci kraje kvalita,“ ocenil absolvent ze 4.U. Stýskat po spolužácích se bude. „Byli jsme super třída, tak je to i smutné, že se končí, ale zase je tu ta radost z maturity, že už je vykonaná,“ svěřil se mladý kovář. Dodal, že se zřejmě po škole začne v praxi věnovat svému řemeslu a má už domluvené i nějaké zakázky. Někteří spolužáci to budou mít podobně, mnozí další naopak zamíří za dalším studiem na vysoké školy.

Protože SOŠ Luhačovice dbá na vysoký standard poskytované výuky, ne všichni letošní čtvrťáci měli ovšem možnost si maturitní vysvědčení převzít. „Tak jako na ostatních školách někteří mají odsunutou klasifikaci, z různých důvodů, které mohou být nejen studijní ale třeba i zdravotní. Maturita je tak čeká v září,“ poznamenala ředitelka Šuráňová.

Střední průmyslová škola Luhačovice nejen produkuje kvalitní absolventy, ale podílí se na řadě akcí ve městě, například pořádá Majáles nebo spolupracuje na festivalu Divadelní Luhačovice. Získala navíc i různá ocenění, například v roce 2015 titul Střední roku, a to v rámci asi šedesátky škol Zlínského kraje. SOŠ Luhačovice má bohatou tradici, vloni oslavila 50 let fungování. Mimo maturitní obory se zde po léta vzdělávají mladí lidé také v učňovských oborech zaměřených na gastronomii.

FOTOGALERIE

Hlavní partneři