Společný orchestr vybraných nejlepších žáků ZUŠ, sólistů ZUŠ a profesionálních hudebníků orchestru FBM Zlín koncertoval po několikaměsíční práci ve čtyřech městech – Zlín, Uherské Hradiště, Holešov a Kroměříž. Na dirigentském stupínku se představila významná osobnost – MgA.Tomáš Netopil, hudební ředitel Aalto Theater a filharmonie v Essenu a hlavní hostující dirigent České filharmonie. Žáci ZUŠ tak měli možnost zažít skutečně výjimečný zážitek – zahrát si v orchestru s dirigentem světového jména. Projekt tohoto rozsahu je v rámci Česka unikátní. Z celého projektu vzniká také časosběrný dokument, který bude mít premiéru v říjnu 2019. Záštitu nad „Malými velkými filharmoniky“ převzal hejtman Jiří Čunek a projekt podpořil Zlínský kraj.
Základní uměleckou školu Luhačovice v orchestru zastupoval trombonista Šimon Rýpar ze třídy učitele Zdeňka Gahury. Zeptali jsme se Šimona na jeho zážitky a dojmy ze zkoušek a koncertů orchestru.
Šimone, co bylo na programu koncertu – co konkrétně jsi hrál?
„Na programu bylo celkově pět skladeb od skladatelů Vejvanovského, Haydna, Vivaldiho, Nováka a Orffa. První čtyři jsou hrány v menším složení a se sólisty. Já jsem hrál v poslední skladbě s názvem Carmina Burana od Carla Orffa.“
Byly party obzvláště náročné a jak dlouho jsi je cvičil?
„Zrovna žesťové party většinou příliš obtížné nejsou. Sice v partech byly některé části, které mi daly zabrat, ale ty jsem pocvičil a vždy byly v pohodě. Co se samotného cvičení týče, tak ze začátku jsem musel cvičit více a déle, ale ke konci už jen krátce.“
Co tě překvapilo, zaujalo na zkouškách, koncertech…?
„Překvapilo mě, jak každý dirigent má úplně jiný styl dirigování.“
Pozn. Koncerty dirigovali Tomáš Netopil a Jiří Kadavý.
Jaké máš dojmy, zážitky, jaká byla spolupráce s filharmoniky?
„Zkoušky i koncerty se mně líbily, byla dobrá organizace a filharmonici byli vždy ochotní poradit, když jsme něco nevěděli.“
Navázal jsi s někým z orchestru přátelství?
„S kolegy žesťaři se bavím, ale více jsem se bavil s jedním kontrabasistou, jmenuje se Ondra. Je to zajímavý člověk a máme dost společných zájmů.“
Co tě bavilo, či pobavilo?
„Bavilo mě poslouchat a hrát v celé harmonii orchestru. Ten zvuk se nedá s ničím srovnat.“
Co se ti nejvíc líbilo na tomto projektu?
„Nejvíce se mně na projektu líbila samotná Carmina Burana. Skladba je to nádherná a mohutná a byla radost ji hrát.“
Děkujeme Šimone za rozhovor.
Projekt je pro ZUŠ Zlínského kraje historicky nejrozsáhlejší (školy zde mají tradici 140 let a v současnosti navštěvuje ZUŠky Zlínského kraje 16.000 žáků). Pro malé muzikanty ze ZUŠek to byla velká příležitost vyzkoušet si vedení i práci profesionálního hudebníka. Realizátorem projektu je spolek ZUŠKA?ZUŠKA!, kterého ZUŠ Luhačovice členem.
Monika Slováková, ředitelka ZUŠ Luhačovice