Mladá Luhačovjanka začínala s biologií na místní ZŠ, teď přivezla stříbro z 30. ročníku Mezinárodní biologické olympiády

Nadšená mladá bioložka Anna Hýsková z Luhačovic zaznamenala vynikající úspěch na mezinárodním poli. Ve dnech 14. – 21. července se účastnila v maďarském Szegedu International Biology Olympiad (IBO) a dovezla z ní dokonce stříbrnou medaili. 

Znalosti na IBO musela prokázat nejen teoreticky, ale prakticky, třeba i sestavením elektrického článku pomocí kvasinek, nebo preparací zvířecí tkáně. Na akci, které se účastnilo 285 studentů ze 78 zemí světa, se ovšem musela probojovat. Cesta osmnáctileté Luhačovjanky, která je v současnosti studentkou gymnázia v Uherském Brodě, nebyla jednoduchá. „Nejprve jsem vyhrála školní kolo biologické olympiády, pak skončila druhá v krajském kole  a tak si zajistila postup do celostátního kola,“ nastínila Hýsková. V celostátním kole se jí rovněž dařilo, vybojovala deváté místo. „Díky tomu jsem se dostala mezi 12 nejlepších, kteří mohli absolvovat akci, které se říká „nalejvárna“. Je to týden zdokonalování vědomostí na Univerzitě Karlově. Na základě výsledků různých testů jsem tam pak byla vyhodnocena mezi čtyřmi nejlepšími, kteří mohli do Maďarska na IBO jet,“ popsala úspěšná bioložka. Do Szegedu tak mířila jako jediná ze Zlínského kraje. 

Na samotné mezinárodní olympiádě je čekaly dva soutěžní dny, ale také krásné zahájení, bohatý doprovodný program a samozřejmě na konci oficiální vyhlášení výsledků. „Soutěžní dny byly úterý a čtvrtek. V prvním případě šlo o čtyři praktické  úkoly. Například jsme určovali traviny podle zadaného klíče nebo i pitvání částí zvířat. „Dostali jsme kuřecí křídla a krk, věnovali jsme se stavbě jejich těla z hlediska kostí, svalů a nervů. Museli jsme třeba vypreparovat obratel nebo nerv,“ vykreslila Hýsková.  Další úkoly byly také zajímavé. „Sestavovali jsme elektrický článek pomocí kvasinek, pracovali v biologickém informačním programu a dělali související výpočty,“ přiblížila účastnice IBO. Díky výsledkům se tak dostala mezi skupinu medailistů. „Deset procent nejlepších má zlatou medaili, dalších 20% nejúspěšnějších stříbro a následujících 30% procent bronz. Celkově jsem byla na 53. místě. Oceněných je tedy na IBO tedy hodně,“ upozornila ale skromně dívka. Velmi úspěšná česká výprava si tak přivezla bronz a tři stříbra. Všichni medailisté mohou být na mezinárodní úspěch velmi hrdí. „Netušila jsem, že se mi podaří takový výsledek, a při vyhlášení jsem tak byla hodně překvapená, ale měla jsem opravdu velkou radost,“ podotkla Hýsková. Velmi ji těšil ale i pobyt na akci. „Podívali jsme se do termálních lázní, do Budapešti nebo do místního národního parku a seznámila jsem se se spoustou skvělých mladých lidí z celého světa,“ zhodnotila mladá Luhačovjanka. Pro biologii je nadšená od dětství. „Začalo to asi tím, že jsem v 6. třídě poprvé dělala na luhačovické ZŠ biologickou olympiádu,“ zavzpomínala. Od té doby se její zájem o biologii stále rozšiřuje, a to nejen studiem na gymnáziu. „Mám ráda tzv. „bílou“ biologii, která se věnuje zkoumání spíše na buněčné nebo molekulární úrovni, než tzv. „zelenou biologii“, která se zabývá třeba ekologií nebo systematikou rostlin a živočichů. Dělám už i výzkum, jezdím na stáž na Univerzitu Palackého do Olomouce, kde se pod vedením Profesora Martina Fellnera věnuji molekulární fyziologii rostlin,“ objasnila Hýsková. V novém školním roce ji čeká 4. ročník a maturita. Po ní by se chtěla logicky věnovat právě oboru, ve kterém už teď vyniká. „Chci studovat experimentální biologii, nejspíš v Praze nebo Brně, a věnovat se výzkumu,“ naznačila mladá bioložka. I když často nejsou u nás pro vědu zdaleka takové podmínky, jaké by být mohly, je i podle výsledků na IBO jasné, že Česko má biologii, jakožto vědeckému oboru, co nabídnout. „Na IBO bývají hodně úspěšní asijské státy nebo USA, z Evropy se řadíme k těm nejúspěšnější. My jsme na IBO byli srovnatelní s Ruskem, porazili jsme například Německo,“ shrnula Hýsková. Mimo biologii má ráda samozřejmě přírodu, také ale běhání a skauting.

O tom, že biologie je v Česku dlouhodobě na vysoké úrovni hovoří i to, že současná mezinárodní olympiáda IBO vznikla na základě československo-polských klání v biologii na konci 80. let. Na základě toho založilo ve spolupráci s UNESCO soutěž IBO 6 evropských zemí, a to na popud tehdejší československé iniciativy. První ročník IBO se tak konal právě v Československu, a to v Olomouci. Další info a výsledky z letošní akce jsou na www.ibo2019.org .

Fotografie k článku (zdroj: organizátoři IBO a český tým na IBO)

Snímky: Medaile A. Hýskové / Češi na zahájení olympiády IBO /  Hýsková při praktické části soutěže / Český tým soutěžících na IBO / opět čeští soutěžící / foto z akce i s týmem Slovenska

      

Hlavní partneři