Luhačovjané si setkáním u radnice připomenuli výročí sametové revoluce

Více než tři stovky lidí zavítaly 17. listopadu před luhačovickou radnici, kde si občané společně připomenuli výročí 30 let od přelomových událostí, vedoucích k obnově demokracie u nás. Na úvod zazněla československá hymna.

Na příchozí pak čekal program s řadou vystupujících. Dobu sametové revoluce připomněly mnohé písně, které ji v roce 1989 provázely, ale i další na témata svobody i národní hrdosti či současných společenských problémů. Lidé si tak vyslechli a společně s interprety mnohdy i zazpívali například Anděla nebo Bratříčku zavírej vrátka od Karla Kryla či Náměšť od Jaroslava Hutky, další z významných umělců pojících se se sametovou revolucí. Hudební a pěvecké vystoupení zajistily ZUŠ a ZŠ, PS Janáček a písničkář Pavel Kohn z Ostravy, právě s repertoárem krylových písní, ale i vlastních písní. Samozřejmě se jen nezpívalo, ale také hovořilo o přelomových událostech, na jejichž výročí akce upozorňovala. Na to, jak prožívali sametovou revoluci, zavzpomínali  během setkání starosta Marian Ležák, který, byl tehdy středoškolským studentem, i místostarosta Jiří Šůstek, který se na změnách v lázeňském městě před třiceti lety osobně angažoval a v roce 1990 stal po svobodných volbách místostarostou. Nemohla chybět ani vzpomínka prvního polistopadového starosty Luhačovic Karla Zichy Promluvila rovněž Věra Zvoníčková, jedna z vedoucích osobností luhačovického Občanského fóra v roce 1989, která ovšem poukázala na to, že ani dnes není situace společnosti ideální a zmínila statisícové demonstrace, které i dnes poukazují na nešvary některých vrcholových politiků našeho současného státu a na nutnost chránit demokracii a svobodu. Na místě se lidé mohli stavit také u stánku upozorňujícím na petici spolku Milion chvilek, upozorňujících na totéž. Nechyběl ani stánek DDM, kde si lidé mohli vytvořit placku na téma svobody a listopadového výročí. Když se setkání, započaté v 16 hodin chýlilo k závěru, jako po celé republice i v luhačovicích zaznělo v symbolickém čase 17:11 zvonění z kostelní věže. K němu se někteří účastníci akce připojili cinkáním klíči, čímž připomenuli další z jevů provázejících události před 30 lety. Do zvuku zvonů a cinkání klíčů pak zazněla závěrečná skladba Modlitba pro Martu, další z těch, které provázely přelomové události před 30 lety.

Setkání u radnice bylo vyvrcholením oslav spojených pod heslem Děkujeme, že můžeme. K těm patřilo kromě dalších akcí v průběhu měsíce několik dalších programů právě ve státní svátek 17. listopadu.   Dopoledne se konala v kostele mše k poděkování za 30 let svobody, která byla sloužena také za oběti totalitního režimu a s prosbou za zachování svobody a demokracie dalším generacím. V muzeu pak po celý den promítali archivní záběry z různých setkání, která provázela sametovou revoluci právě v Luhačovicích. 

FOTOGALERIE

Hlavní partneři