Systém veřejné dopravy v regionu se mění. Jak je to v Luhačovicích?

V některých částech regionu včetně Luhačovicka se od 15.prosince měnili dopravci, Zlínský kraj zavedl nový tarif pro ceny jízdného na svém území.

Aktuální jízdní řády, přepravní podmínky, ceník jízdného a další informace jsou zveřejněny na webu www.id-zk.cz. Informace o jednotlivých spojích lze nalézt i na www.idos.cz. Změny, které by měly cestujícím dopravu zefektivnit jsou samozřejmě v mnohém novinkami, takže si na ně lidé budou muset zvyknout. Do Luhačovic nově zajíždějí vlaky a autobusy společnosti Arriva. Jízdenky na vlak i vyřizování čipových karet na autobus lze zařídit na nové přepážce Arrivy na vlakovém nádraží. Místenky na autobus, které si lidé byli dříve zvyklí zařizovat v Městském turistickém a informačním centru (MTIC), se zde už neposkytují. Dopravcem totiž zatím tato možnost nebyla zavedena. Infocentrum se ale snaží lidem v přechodu na nový systém pomoci. Například informuje o možnosti získání zůstatku ze své čipové karty od společnosti ČSAD Vsetín, která už spoje do Luhačovic nezajišťuje. Zbylou hodnotu prostředků vložených na kartu si lidé mohou nechat za poplatek 20 Kč vyplatit v pobočce této firmy na autobusovém nádraží ve Zlíně. Luhačovické infocentrum se snaží pomáhat i tím, že nabízí lidem za symbolický poplatek vytištěné jednotlivé jízdní řády. Souhrnný jízdní řád, na který byli lidé dříve zvyklí, nebyl ale zatím od dopravce v prvních dnech po změně systému k dispozici. Město i jeho MTIC se však usilovně snaží, aby byl pro luhačovické cestující přechod na nový systém co nejsnazší. Například i tím, že na webu luhacovice.cz jsme zveřejnili rozsáhlý text připravený krajem k této problematice. Uvádí se v něm odpovědi na nejčastější dotazy. Kromě pomoci orientovat se v novém systému, samozřejmě luhačovická samospráva vytrvale usiluje o to, aby občanům zaváděný systém cestování a nové jízdní řády co nejvíce seděly.

Průběžně jednáme s krajem a jeho společností Koordinátor veřejné dopravy ZK, abychom podmínky tras a jízdních řádů ve veřejné dopravě vyjednali co nejpříznivější pro naše obyvatele i návštěvníky. Podaří se nám mimo jiné navýšit počet autobusových spojů do naší místní části Řetechov,“ informoval starosta Marian Ležák. Jak dodal, snaha města je jasná. „Spoje musí co nejvíce vyhovovat praktickým požadavkům lidí, aby se včas a pohodlně dostali, kam potřebují. Uvědomujeme si také, že pokud bude opravdu dobře fungovat veřejná doprava, bude jí využívat více lidí. Jen tak máme šanci, že by se alespoň zmírnil další nárůst automobilové dopravy v našem městě, ještě v době, než se nám podaří realizovat zamýšlený silniční obchvat Luhačovic,“ uzavřel starosta.

Hlavní partneři
Vincentka