Jak to teď chodí v místní části Polichno, popsala předsedkyně tamního osadního výboru Alena Studená.
„Jsme tu všichni v pohodě, držíme se. Lidé jsou ukáznění, nikdo nemá problém nosit roušky,“ popsala Studená. Jak na ni prozradil starosta Ležák, sama se přitom o dostatek roušek v obci lví silou zasloužila. Paní Studená je však skromná a příliš o tom nechce mluvit, ale nakonec prozradí, kolik kusů už ušila. „Počítat jsem přestala někde po 400 rouškách, teď jich může být už pět set. Ale i další je šijí, lidé se starají o blízké a známé, mnozí mi na šití roušek nosily gumičky a podobně,“ podotkla Studená. Roušky od ní pokryly potřeby těch, kteří ochranné pomůcky neměli zajištěny, a tak mohla další kusy dávat k dispozici i na mnoho jiných míst. „Něco šlo do obchodů v Luhačovicích, roušky jsem přidala i do krabice před dům kultury Elektra, kde si je může převzít kdokoliv z veřejnosti,“ doplnila Studená. Jak sdělila, postupně se v šití pomůcek taky zdokonalovala. „Ze začátku jsem dostala od města jako materiál bílá prostěradla, co měli od hotelů, a šila ty nařasené roušky. Teď už dělám i typ s kapsičkou pro výměnný filtr. Protože opět jdou koupit látky, tak jsem ušila nějaké z tmavší tkaniny pro chlapy, aby si to v práci tolik neumazali, ženským květované, dětem barevné. Teď chci poslat pár kusů i vnukovi do Anglie,“ sdělila Studená. Jak dodala, od rodiny tam i od dalších známých v Americe a ve Švýcarsku má bohužel informace, jak málo se tam ochranné pomůcky mezi běžnými lidmi řeší. „Je skvělé, jak si lidé u nás vědí rady a dokážou si pomoct situaci zvládat, sami roušky šít a pomáhat si! Jsme flexibilní národ,“ poznamenala Studená. Informaci o rouškách vyhlásila v místním rozhlase a kdo je neměl, přišel si nebo se mu roušky donesly, ozvat se lze i nadále. K situaci v obci doplnila, že lidem velmi usnadňuje život, že do Polichna zajíždí pojízdná prodejna s potravinami, vždy v pondělí středu a pátek.
To v další místní části, v luhačovickém Řetechově, se mohou lidé spolehnout na místní obchod, který tu funguje. Provozuje ho Kateřina Zichová a lidem pomáhá nejen nabídkou potravin, ale právě i roušek, které ve spolupráci s městem spoluobčanům poskytuje. „Na začátku tu roznášeli roušky hasiči, další ušité dobrovolníky mi pak vozil pan starosta a předávala jsem je lidem. Teď mi přinesl nové kusy a budu je mít vystavené u obchodu, aby si je mohl kdokoliv vzít, pokud potřebuje,“ poznamenala Zichová. I v Řetechově je podle ní klid a lidé roušky nosí, i když hodně z nich, hlavně starší občané, jsou spíš doma. Jak se jim doporučuje, chodí ven jedině v nutných případech, třeba právě do obchodu. „Vyhovuje jim, že tu obchod máme a nemusejí jezdit do větších prodejen do města. Lidé si u mě mohou nákup objednat i s dovážkou před vchod a zaplatí mi převodem peněz na účet. Mnozí toho rádi využívají, ve velkoobchodě jim můžu nakoupit třeba ovoce a zeleninu, které chtějí. Lidé teď u mě nakupují více než obvykle,“ doplnila Zichová. Její obchod mohou lidé navštívit od pondělí do pátku v době 7:00 – 9:30 a 14:00 -15:00, otevřeno je i v sobotu, ale jen v dopoledním čase. Jistě i dobré zásobování přispívá k pohodě v obci, hlavní je ale přístup občanů. „Lidé si tu vycházejí vstříc, respektují se a nejsou žádné potíže, všechno se zvládá,“ oceňuje Zichová.
Poklidná atmosféra panuje také v Kladné Žilín. Tam se do šití roušek pustila například i Vendula Gergelová, předsedkyně místního spolku Holky v akci. „S maminkou šijeme pro místní i známé, nějaké roušky jsem vezla do práce, protože stále jezdím do zaměstnání. Šije se i v některých dalších rodinách,“ poznamenala Gergelová. Ocenila, že lidé v obci dodržují nařízení a vzájemně se podporují. „Bez roušky nevidíte nikoho, chodí se v nich i na procházky do přírody. Lidé si pomáhají, hlavně v rodinách. Jen je vidět ve všední dny venku víc děti, jak není škola,“ doplnila Gergelová. Jako všichni se samozřejmě i ona ale těší, až hrozba koronaviru pomine a opatření proti epidemii se budou moci zrušit. Jako předsedkyni místního spolku ji zajímá, kdy to bude i vzhledem k původně plánovaným akcím, které za současného stavu nepřichází v úvahu. „Hasiči u nás stavívají máj, náš spolek zase má na červen nasmlouvané ochotnické divadlo. Tak uvidíme, jestli se tou dobou už bude moci něco konat. Je ale jasné, že zdraví je přednější a případně se raději akce musí zrušit nebo přesunout,“ uzavřela Gergelová.