Rozvolňování opatření se zrychluje, lázně budou moci přijímat pacienty

Nový plán rychlejšího odbourávání restriktivních opatření představila 23. dubna vláda.

 Vzhledem k dobře se vyvíjející epidemiologické situaci bude povoleno otevírání obchodů, restaurací i služeb v dřívějších termínech, než bylo plánováno v původním pětistupňovém plánu. Už od pondělí 27. 4. se mohou otevřít například obchody s plochou do 2500 metrů čtverečních. Rozvolňují se také opatření týkající se volného pohybu osob. Lidé mohou být  na veřejnosti od pátku 24. dubna za dodžení povinných odstupů a s rouškami i ve skupině do deseti osob. Ruší se zároveň dosavadní omezení pohybu, které povolovalo pouze nutné přesuny kvůli nákupům, jízdám do zaměstnání a podobně.  

Pro Luhačovice je velmi významnou změnou rozvolnění týkající se lázní, restaurací a hotelů. Od pondělí 27. dubna byl zrušen zákaz, který nedovoloval lázeňským zařízením přijímat nové pacienty na léčebné pobyty. Lázně tak mohou od tohoto termínu nové klienty přijímat, ovšem za dodržení přesně stanovených omezení provozu. A to ubytování pacientů pouze v jednolůžkových pokojích (pokud nejde o členy společné domácnosti, dodržení odstupů při stravování, omezení  skupinových léčebných procedur do počtu pěti účastníků. Ubytovat mohou lázeňská zařízení pouze pacienty (případně doprovod) na léčebném pobytu.   

Dříve než se původně předpokládalo se budou otevírat i restaurace a hotely. Restaurace s výdejem přes okénko a zahrádkou budou podle nového plánu vlády moci fungovat už od 11. května, všechny restaurace a hotely pak budou moci otevřít od 25. května. V tomto termínu se počítá i s povolením například návštěv divadelních, ovšem podmínky se budou ještě upřesňovat. Rozvolňují se i pravidla pro otevření dalších institucí. Samozřejmě je otázkou, jak rychle budou podnikatelé a instituce na nové termíny schopni zareagovat a kdy se rálně jednotlivé provozy otevřou. I nový plán rozvolňování opatření je z veřejněn s tím, že jeho realizaci může ovlivnit další vývoj epidemiologické situace. 

Další informace lze nalézt na internetových portálech vlády –  https://www.vlada.cz/ , ministerstva zdravotnictví –   https://www.mzcr.cz/ a ministerstva průmyslu a obchodu – https://www.mpo.cz/ . 

NOVÝ HARMONOGRAM ROZVOLŇOVÁNÍ OPATŘENÍ (zdroj: MPO)

V pdf je harmonogram k dispozici na: 

 https://www.mpo.cz/assets/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/2020/4/harmo-COVID–8.pdf

Hlavní partneři