Luhačovické školy znovu ožijí, vrátí se část žáků a studentů

V pondělí 11. května se vrátí deváťáci díky uvolňování vládních opatření také do Základní školy Luhačovice. 

Po skupinách max. 15 dětí se budou pod vedením pedagogů připravovat na blížící se přijímací zkoušky na střední školy. I když to není povinné a dospívající žáci se mohou dále vzdělávat doma, většina rodičů deváťáků se v Luhačovicích rozhodla pro to, aby jejich děti do školy opět zamířily. „K výuce se přihlásilo 58 z celkem 80 deváťáků, tedy asi tři čtvrtiny,“ poznamenal ředitel ZŠ Luhačovice Roman Lebloch. Upozornil, že výuka bude probíhat za dodržování předepsaných hygienických opatření stanovených ministerstvem školství. Děti musejí například mít s sebou na každý den dvě roušky a sáček na ně, dbá se na pravidelné umývání rukou a používání desinfekce. Roušky ale nebudou povinné přímo při výuce, jen v prostorách mimo třídu. V ní budou děti rozesazeny tak, aby mezi nimi byly potřebné rozestupy.
O den později 12. května se rozjede kvůli návratu žáků do ZŠ Luhačovice i školní jídelna. V první den si děti mohou stravu objednat. „V jídelně už se umisťují na zem značky, aby děti na oběd čekaly v potřebných rozestupech,“ doplnil Lebloch.

Do školy půjde

Jedním z deváťáků, kteří zamíří v pondělí opět do lavic, bude také Filip Kulha z 9.B, jak prozradila jeho maminka Petra Kulhová. „Rozhodli jsme se ho do školy poslat. Myslím, že pro deváťáky je to důležité, protože je čekají přijímačky na střední školy. Jejich matikářka je sice výborná, zadává jim úkoly, ale potřebují do školy, kde toho procvičí víc než doma,“ prozradila Kulhová. Někteří rodiče se rozhodli své děti do školy ještě nepustit. Kulhová však vidí návrat syna do školy s nadhledem a hledá pozitiva. „Obavu z toho nemám. Dostanou návratem do školy zase nějaký řád, protože i na ně už je to dlouhá doba, co jsou doma. Myslím, že se i rád uvidí se spolužáky, protože letos končí a žádné rozloučení nebude,“ poznamenala matka deváťáka. Na přijímací zkoušky její syn zamíří na sportovní gymnázia, protože se věnuje cyklistice.

Studenti se vrátí i na SOŠ Luhačovice

Také střední školy od 11. května otevřou své brány pro příchod studentů, rovněž ale půjde jen o ty z posledních ročníků. Tedy maturanty a studenty učebních oborů, kteří letos zakončují studium. Ti mohou přijít na konzultace, konané ale opět jen v omezeném počtu.
„Vyvěsili jsme program na internetu školy, studenti se hlásili na konkrétní termíny k jednotlivým pedagogům,“ poznamenala ředitelka SOŠ Luhačovice Jana Šuráňová. Vždy se bude od pondělí do pátku vyučovat 1. až 6. hodinu. Konkrétní účast žáků ředitelka nechtěla upřesňovat. „Bude se to v různé dny lišit, podle zájmu žáků. Když například někdo dojíždí z větší dálky, přijede třeba jen na některé dny v týdnu,“ nastínila Šuráňová. Studenti se připraví na červnové maturity. „Odpadly písemné práce z českého jazyka, ale ústní maturity by měly být v podstatě stejné jako vždy,“ dodala ředitelka. Hodně se mění ale praktická součást maturit u studentů oborů uměleckých řemesel. Hotové výrobky například z keramiky či kovu totiž studenti nemohli ve školních dílnách realizovat. „Přistoupíme proto podle pravidel stanovených ministerstvem na náhradní způsob konání a hodnocení praktické zkoušky. Svůj projekt studenti odprezentují v powerpointové prezentaci a obhajovat budou technologickou dokumentaci, kterou zpracovali. Obdobné to bude u třiletých gastro oborů. Student například nebude přímo grilovat lososa, ale popíše technologický postup, jak by to provedl,“ popsala ředitelka. Červen bude mít škola opravdu intenzivní, protože se budou konat jednak posunuté maturity, proběhnou závěrečné zkoušky učebních oborů, ale také přesunuté přijímací zkoušky a samozřejmě i klasifikace nižších ročníků. „Je to nová situace, ale jsem přesvědčena, že ji zvládneme,“ uzavřela Šuráňová.
Zatímco do SOŠ se studenti nižších ročníků v tomto školním roce už nevydají, ZŠ bude vyučovat od 25. května i žáky prvního stupně. Zda děti do školy zamíří, je ale opět na rozhodnutí rodičů. Jaký bude zájem zatím ale ředitel ZŠ Lebloch neupřesnil. „Zatím je dostatek času. E-maily oslovíme rodiče začátkem příštího týdne, podle jejich reakcí se na počty žáků dokážeme včas připravit,“ uvedl Lebloch.

Akce v Luhačovicích

Výstava – Masky, kostýmy, maškary
Šibřinky
Pochovávání basy
Další akce v Luhačovicích…
Hlavní partneři
Vincentka