„Naše firma je stabilní a kmenové zaměstnance si držíme,“ říká šéf Zálesí, a.s.

Jak aktuálně k 1. červnu vypadá situace v největším luhačovickém průmyslovém podniku Zálesí, a.s. nám prozradil předseda představenstva této společnosti Ing. Jaromír Semela. Firma, v jejímž čele stojí, má několik různě zaměřených závodů v Luhačovicích a blízkém okolí a stovky zaměstnanců. Jak hodnotíte současnou situaci v podniku?

Zálesí si zakládá na své stabilitě, která je postavena na široké diversifikaci našich oblastí podnikání a současně na stabilním týmu kmenových zaměstnanců. V Zálesí nyní pracuje 520 lidí z blízkého okolí a řada z nich pracuje ve firmě dlouhodobě. Období, které nás čeká, nebude jednoduché, ale na těchto stabilních základech a hodnotách můžeme stavět.

Můžete srovnat stav v březnu, kdy začínala protiepidemická opatření, s tím, co musíte v podniku řešit teď?
Tehdy se nás epidemie dotýkala „pouze“ jako zdravotní hrozba a riziko pro naše zaměstnance. Nastavili jsme řadu preventivních opatření proti zavlečení a šíření koronaviru. Výsledkem těchto opatření je, že ani jeden člověk nebyl ve firmě nakažen.

Jak se později projevily ekonomické dopady koronavirové krize?
Na hospodaření společnosti jsme v březnu ještě nic nepociťovali. Pouze provoz našeho Wellness Hotelu Pohoda jsme na základě nařízení Vlády ČR od 16.3. 2020 uzavřeli. Ekonomický výsledek prvního čtvrtletí celé společnosti Zálesí byl velmi nadějný a znamenal úspěšný start do nového hospodářského roku. S odstupem dalších dvou měsíců se situace samozřejmě posunula jinam.

Jak tedy vnímáte dopady nyní začátkem června?
Pociťujeme negativní dopady odstávky všech světových automobilek snížením nebo přesunem zakázek. V dubnu a květnu většina těchto firem nevyráběla a my jako velcí dodavatelé automobilového průmyslu jsme byli nuceni omezit výrobu rovněž. V důsledku toho jsme snížili počet agenturních pracovníků na minimum, ale nepropustili jsme žádného kmenového zaměstnance. Poslední týdny již světové automobilky otvírají své provozy a začíná se pozvolna roztáčet „kolotoč“ výroby automobilů. To je dobrá zpráva pro zaměstnance závodů Kovo a Plasty, kterých se odstávka nejvíce dotkla.

Výrobu laminátových tub v závodu Obaly uplynulé měsíce nepostihly?
Tady se výroba naopak velmi dynamicky rozvíjí. Tuby z Luhačovic jsou evropská špička a Zálesí jich do světa posílá ročně přes 100 milionů. Letošní rok nebude výjimkou. Na tomto závodě připravujeme významnou investici do rozvoje spojenou s inovací produktu.

Máte i další dobré zprávy?

Ve standardní podobě bez ekonomického dopadu fungují zemědělský závod Agro, Obchodní závod a od 25.5.2020 jsme obnovili činnost našeho hotelu. První netrpěliví hosté si již užívají pohody v krásném prostředí Wellness Hotelu Pohoda a přibývají objednávky pobytu dalších hostů.

V Luhačovicích máte i divizi zaměřenou na špičkový vývoj a výrobu robotických aplikací pro různé oblasti. Té se také daří?
Závod Robotics funguje třetím rokem a už nyní má nasmlouvaných zakázek za desítky milionů, a je v něm podle mě velká budoucnost. Pro podporu výzkumu a vývoje zařízení s prvky průmyslové inteligence jsme dokonce získali významnou finanční podporu z evropských zdrojů. Úspěchy našeho nejmladšího průmyslového závodu Robotics přispívají ke zvučnému jménu společnosti Zálesí. Naše realizace je možno shlédnout na webových stránkách https://robotics.zalesi.cz/.

Tak jako se život v Česku postupně vrací k normálu, rozjíždí se tedy opět naplno i Zálesí. Jak vidíte budoucnost vašeho podniku?
Byla tu odstávka firem, která nemá v novodobé historii obdoby a návrat do úrovně ekonomiky předchozích let bude nějakou dobu trvat. Věřím ale, že ekonomickou krizi zvládneme a vrátíme se na původní pozice jako ještě silnější firma.

FOTO: Závod Plasty společností Zálesí (snímek: archiv)

 

Akce v Luhačovicích

Den sesterství
Wellness & Beauty Days
Vařte jako šéfkuchař! Rezervace menu do 6. 5.
Lobby bar LUHAČOVICE – víkendové okénko OTEVŘENO
Další akce v Luhačovicích…
Hlavní partneři
Vincentka