Luhačovice jsou opět centrem svatební turistiky

Do Luhačovic v posledních týdnech znovu nadšeně míří nejen lázeňští hosté a turisté, ale také svatebčané. S uvolněním opatření se tu svatby opět rozběhly naplno. 

Možná letos v pětitisícovém městě nedosáhnou na rekordní hranici 150 obřadů ročně, ale už teď je jisté, že i v tak specifickém roce jich tu bude spousta. To samozřejmě těší také starostu Luhačovic Mariana Ležáka i místní hoteliéry. „Všechny svatby u nás velmi vítáme, je to vždy radostná událost. Těší mě, když u nich jsem jako oddávající a můžu osobně popřát lidem štěstí do společného života,“ sdělil starosta.

Jedním z oblíbených míst, kde se konají svatby je hotel Augustiniánský dům s prostornou zahradou ideální pro venkovní obřady.
„Pro velké svatby, kdy si u nás pro tento účel pronajímají svatebčané celý hotel, už máme toto léto de facto vyprodané. Je ale ještě možnost některých termínů, kdy lze u nás uspořádat menší svatbu do 20 osob,“ nastínil generální manažer Petr Borák. Jak dodal, plánů svatebčanů mířících tuto sezónu na „Augustinán“ se nedotkly ani dopady vládních opatření. „Naštěstí nás nedonutila koronavirová krize odkládat svatby, první byla u nás plánovaná jako malá, do deseti osob, takže se mohla uskutečnit už v květnu,“ vysvětlil Borák.

To v červnových dnech si v Luhačovicích řekla své ano už celá řada párů, některým navíc vyšlo přání mít tu svatbu na zajímavé datum 6. 6. 2020, které připadlo na sobotu – tedy obvyklý den, kdy se oddává. Zdeňka a Libor Klímovi měli v tento den obřad u hotelu Vega nad Luhačovickou přehradou. Manželé jsou z Blanska, ale nevěsta prozradila, že pochází původně ze Zlína, což odsud není daleko. „K Luhačovicím máme blízký vztah, protože už když jsem byla malá, často jsme sem jezdili. Hodně svatebních hostů tak bylo z regionu, takže to na obřad měli blízko. A pro ty z větší dálky nebyl problém na hotelu zajistit ubytování,“ prozradila Zdeňka Klímová. Svatbu tady si nemohou vynachválit.
„Měli jsme i krásné počasí, všechno vyšlo, byli jsme moc spokojení. Vyšel nám původně plánovaný termín, vyčkávali jsme s rozhodnutím, jestli svatbu v červnu uspořádat. Některé obřady lidé rušili, ale my ne, a dobře jsme udělali,“ nastínila Klímová.

Svatba novomanželů Klímových / snímky: archiv rodiny

    

     

Na Veze teď půjde jedna svatba za druhou, jak přiblížil Ředitel hotelu Tomáš Voráček.
„Svatby máme domluvené každý víkend až do konce listopadu. Někdo sice předtím obřad posouval, někdo si psal o možnosti a podmínky, jsem ale rád, že vesměs už všechna omezení odpadají a svatby se mohou v pohodě pořádat,“ poznamenal Voráček. Zájem o obřady a hostiny hlásí i Pohoda, další z místních hotelů, spojený se svatební turistikou.
„Hosté k nám zase jezdí, život se vrací do normálních kolejí a tak nás opět čekají i svatby,“ poznamenal ředitel hotelu Josef Michálek.
To Jana a Jan Hrnčárkovi z Hukvald, se brali ne na hotelu, ale přímo na luhačovické radnici. Jejich cestu k oltáři zkomplikovala koronavirová krize, ale i tak jsou spokojeni. „Měli jsme obřad jen maličký se svědky, několikrát se ale překládal. Původně měl být 4. 4., nakonec to klaplo v podobně krásné datum 6. 6. Na prstýncích si ale už necháme původní termín, vždycky si aspoň vzpomeneme, jak se to seběhlo. Asi to tak mělo být,“ poznamenala za tento pár novomanželka.

Svatba Jany a Jana Hrnčárkových / snímky: archiv rodiny

  

„Manžel je rybář tak sem jezdíme už léta na Rybářskou chatu u Luhačovické přehrady. Moc se nám tu líbí, protože ať jdete na kterou chcete stranu, všude je krásně. Kolem přehrady jsme prošli i o svatebním víkendu, ale tentokrát se nerybařilo,“ pousmála se paní Hrnčárková. Svatbu v Luhačovicích doporučuje. „Je tu příjemná atmosféra, je to hezké místo, úžasný byl i pan starosta a skvělé dámy z matriky. Počasí vyšlo a vše bylo, jak jsme si představovali.“
Na luhačovické radnici se teď vzali i Lucie a Jiří Chalupníkovi ze Zlína. „Jezdíme do Luhačovic velmi rádi a často, máme to tu rádi. Po seznámení jsme v Luhačovicích i mívali takové ty první rande,“ prozradili novomanželé Chalupníkovi.

Ze svatebního obřadu manželů  Chalupníkových / snímek z archivu rodiny

Luhačovice mají také krásný moderní kostel, kde probíhají církevní obřady. V sobotu 6. června tu šla k oltáři místní rodačka Anna Slováková a její budoucí manžel Štěpán Bartoš. Oba mají rádi folklor a tak byla celá svatba v krojích a za účasti členů několika souborů.

Když jsme plánovali svatbu jednoznačně jsme se shodli, že Luhačovice budou tím nejideálnějším místem pro náš velký den. Svatba v kostele pro nás byla samozřejmostí a líbilo se nám vstoupit do manželství symbolicky právě v kostele svaté Rodiny. Protože je folklór součástí našeho života, zvolili jsme místo klasického svatebního oděvu, kroje z Moravských Kopanic (konkrétně ze Starého Hrozenkova). Luhačovice jsou naší srdeční záležitostí a vždy se sem budeme rádi vracet,“ prozradili novomanželé.

Fotografie ze svatebního dne Bartošových / snímky: Michal Mikláš

  

   

Zájem o svatby v Luhačovicích ilustruje i to, že ta první po nucené protiepidemické přestávce, se tu konala už 24. dubna a od té doby další poptávka po svatebních obřadech stále roste. „Hned po rozvolnění opatřeních jsme zaznamenali nárůst rezervací svateb na letní a podzimní termíny. Někteří dolaďovali již svatby rok naplánované, jiní vybírali opět nové datum. Co nás nejvíce těší je, že po vlně koronaviru se spousta párů rozhodla říci si své „ano“, proto neustále zaznamenáváme zájem o termíny nové. Snažíme se všem vyjít vstříc, ať už je to ve všední dny nebo tradičně v sobotu. Svatby mohou být v obřadní síni radnice nebo naopak pod širým nebem v krásném prostředí Luhačovic a okolí,“ nastínila vedoucí správního odboru luhačovické radnice Jana Homolková.

Hlavní partneři