Luhačovická kolonáda se stala v rámci kraje památkou roku

Luhačovická kolonáda, kterou tvoří soubor staveb architekta Oskara Pořísky z přelomu 40 a 50. let 20. století, uspěla jako krajský vítěz při letošním vyhlášení výsledků soutěže Památka roku. 

Ta pravidelně oceňuje citlivou obnovu historických staveb v uplynulém roce. Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Kolonáda s halou Vincentka byly zrekonstruovány za více než 150 milionů Kč. Rekonstrukce vrátila stavbě její někdejší lesk. I když se oprava snažila zejména zachovat původního ducha stavby, nabízí citlivě opravená kolonáda návštěvníkům i některé novinky. Nově vznikla například expozice ve Vincentce, zpřístupněna jsou dvě dosud nepřístupná atria kolonády. Minerální voda Vincentka byla vyvedena do nového pítka uprostřed kolonády, k vidění je u kolonády i atraktivně zakomponovaná původní studna Vincentky, která byla při rekonstrukci objevena. Na kolonádě se pak změnilo také využití komerčních prostor. Směsici obchodů vystřídaly pro turisty atraktivnější nové kavárenské provozy či lázeňské infocentrum.

Hlavní partneři