Luhačovickým prvňáčkům začne škola o půl deváté, do tříd půjdou i s rodiči

V úterý 1. září zamíří také luhačovičtí školáci opět do svých tříd. Letošní prvňáčci jsou v luhačovicích poslední, které čeká tradiční slavnostní zahájení u menší budovy ZŠ (bývalých jeslí).

Během roku se totiž i nejnižší ročníky přesunou do tříd v hlavní budově. Začátek školního roku se vedení ZŠ Luhačovice snaží samozřejmě přizpůsobit zvýšeným požadavkům na hygienu a protiepidemickým doporučením, jak nastínil ředitel Pavel Kurtin.

„S prvňáčky zahájíme školní rok slavnostním zahájením, které začíná v 8:30. Na rozdíl od předchozích let se ho nebudou ale účastnit druháci, kteří mají také třídy v bývalých jeslích. Naopak jsme zachovali přítomnost rodičů prvňáků i potom v jednotlivých třídách, protože hygienickým nařízením to neodporuje a mezi rodiči o to byl velký zájem. U nich ale doporučujeme, aby si vzali roušky,“ informoval Kurtin. Druháci jdou tedy na rozdíl od prváků už na 8 hodin. Ve stejnou dobu začíná škola i všem vyšším ročníkům, které jsou na hlavní budově. Vzhledem k tomu, že ředitel školu vede teprve od prázdnin, uvažovalo se i o shromáždění starších žáků v respiriu hlavní budovy, kde by se všem představil. „Aby se ale třídy spolu zbytečně nepotkaly, raději jsme od toho ustoupili. Starší žáky pozdravím v úvodní den naráz hlášením ve školním rozhlase. V prvních dnech pak zajdu do každé třídy, kde se s žáky setkám osobně,“ poznamenal ředitel.

Škola zavedla vzhledem k požadavků hygieniků také řadu dalších opatření.

„Samozřejmostí je rozmístění desinfekcí nebo častější větrání ve třídách. Roušky podle platných nařízení od září ve škole povinné nejsou, jejich nošení necháváme na každém. Také učitelé, například pokud spadající do rizikových skupin, mohu roušku používat, když chtějí. Kvůli zvýšené hygieně jsme také pozměnili harmonogram práce uklizeček. Upraveny byly i časy zvonění kvůli lepšímu střídání dětí ve školní jídelně hlavní budovy, kam budou vzhledem k uzavření menší jídelny chodit i nejnižší třídy,“ dodal Kurtin

Přípravě na školní rok se základka naštěstí nemusela ohlížet na nějaká karanténní opatření mezi pedagogy. „I kdyby to přišlo, jsme na to připraveni a vše zvládneme,“ ujišťuje ředitel. Každopádně ale rodiče vyzývá, aby nekomplikovali provoz školy tím, že by nechali jít na vyučování dítě s příznaky onemocnění. „Prosím rodiče, pokud je jejich dítě nachlazené, smrká nebo kašle, určitě je nechte doma,“ apeluje ředitel. Pro případ, že by se objevily příznaky až ve škole, má podle nařízení škola připravenu i izolační místnost, kam by žák musel zamířit, než by si ho rodiče odvedli. „Máme samozřejmě připraveny také teploměry i roušky, které při výskytu nějakého podezření bude možno použít,“ dodal Kurtin. I přesto, že škola musí být připravena na různé varianty, ředitel věří, že tento školní rok se snad nebude příliš lišit jiných běžných let. „Myslím, že se děti letos do školy opravdu těší. Čekají je i některé novinky, jako opravené šatny nebo systém elektronické žákovské a elektronického objednávání stravy, tak věřím, že se jim bude ve škole líbit,“ uzavřel Kurtin.

Začátek školního roku bude tentokrát v Luhačovicích komplikovanější nejen kvůli hygienickým opatřením, ale i  z hlediska dopravní situace. Nedaleko od ZŠ Luhačovice totiž probíhá rekonstrukce autobusového nádraží. Aby byla zajištěna bezpečnost dětí při cestě do školy, dohlédnou na dopravu hned na několika křižovatkách strážníci Městské policie i hlídky Policie ČR. Lidé by i tak měli v okolí školy a nádraží 1. září dbát zvýšené opatrnosti, ať už jako pěší nebo řidiči. 

Akce v Luhačovicích

Výstava / Marie Fischerová-Kvěchová a Horňácko / Dernisáž
Šibřinky / Ples sportovců / Ráz: Retro
Velikonoční jarmark s folklorem a ukázkou lidových řemesel
Bílá sobota s předváděním lidových řemesel
Další akce v Luhačovicích…
Hlavní partneři
Vincentka