Zlatá neděle pro Luhačovice

V neděli 6.září zahájili po koronavirové pauze orientační běžci podzimní sezonu, ve které jsou naplánovány všechny letošní závody MČR dorostu a dospělých. Úvodním závodem bylo dopolední MČR ve sprintu (Hradec Králové) a odpolední MČR sprintových štafet (Pardubice).

V individuálním závodě získal Vojtěch Sýkora svoji první medaili v kategorii dospělých, konkrétně bronzovou, když ve stoprocentní konkurenci našich nejlepších závodníků v OB předvedl vynikající výkon bez nějakého většího zaváhání. V ženách po několika drobných chybách si doběhla Vendula Horčičková pro šesté místo a skvělým výsledkem se v kategorii starších dorostenek (D18) blýskla Sára Bednaříková.

V pozdních odpoledních hodinách se po přesunu do Pardubic běželo letošní MČR sprintových štafet. Jde o závod, kdy ve štafetě startují dva muži a dvě ženy, přičemž závod rozbíhá a končí ženský úsek. Muži startují na druhém a třetím úseku. A tady slavilo vítězství luhačovické kvarteto ve složení Martina Jirčáková, Vojtěch Sýkora, Jonáš Hubáček a Vendula Horčičková. Z okruhu hlavních šesti favoritů se naši orientační běžci nedopustili žádné podstatné chyby a zaslouženě v celkovém čase 56:03 si doběhli pro zlaté medaile a druhý celek z OK99 Hradec Králové porazili o 23 sekund (hradečtí byli obhájci loňského prvenství).
Po prvním úseku jsme předávali na 8. místě – v těsném kontaktu na čtvrtého a se ztrátou 46 sekund na čelo. Úvodní úsek výborně rozběhla Martina Jirčáková. V průběhu druhého úseku se pak do vedení propracoval skvěle běžící Vojta Sýkora a předával s tří sekundovým náskokem Jonáši Hubáčkovi. Ten náskok navýšil na 17 sekund a velezkušená Vendula Horčičková si na posledním úseku vše pohlídala a s náskokem 23 sekund proběhla vítězně cílem.

Po dvou čtvrtých a dvou šestých místech za minulé roky jsme se konečně dočkali medaile i v této poměrně mladé disciplíně orientačního běhu. Jak říká jedno přísloví. Když dlouho tlučeš na vrata, jednoho dne se otevřou. A pro luhačovické orienťáky se otevřely dokořán.

Televizní záznamy ze závodů bude vysílat  kanál ČT sport. Z MČR ve sprintu ve čtvrtek 10.9. ve 20:30 a z MČR sprintových štafet v pátek 11.9. ve 20:40 .

VENDULA HORČIČKOVÁ A VOJTĚCH SÝKORA PŘI SPRINTU V HRADCI, BRONZ PRO SÝKORU A ROZHOVOR MEDAILISTY PRO ČT