V Luhačovicích se představí lokální výrobci i muziky – startuje přehlídka Naše obec, naše radost

Mošty z Hostětína, farmářské sýry, bylinky, piva z místního pivovaru, kváskový chléb, ale také cimbálové muziky, taneční soubory nebo pravý gajdoš. Kulturní a gastronomické perly destinace Zlínsko a Luhačovicko se představí v neděli 13. září v Luhačovicích.

„K nám na Zlínsko a Luhačovicko lidé jezdí za panenskou přírodou, lázněmi i architekturou,“ říká manažerka destinace Jana Pastyříková. „Chtěli jsme jim při jejich cestách představit hudbu a gastronomii regionu. Tradiční a poctivou.“
V neděli 13. září od 10 do 17 hodin v Luhačovicích najdete stánky s ochutnávkou lokálních dobrot – mošty z Hostětína, marmelády z Otrokovic, brambůrky ze Slavičína, kozí sýry a farmářské produkty, piva z lokálního pivovaru, bělokarpatské bylinky nebo kváskové pečivo.
Přijedou bylinkáři z Vlachovic, kteří vlastnoručně zrekonstruovali staletou sušírnu. Jejich bylinky se prodávají do hotelových kuchyní i koupelí po celé republice. Přidají se také tradiční výrobci brambůrek ze Slavičína, kteří u nás brambůrky smaží více než 25 let. S řezbářem Pavlem Hutěčkou si děti budou moci zkusit práci se dřevem.
Hudba pro dospělé i program pro nejmenší děti
„Pro děti tu budou tvořivé dílničky z Ateliéru Radost nebo Muzea Bojkovska, bude tu stánek Filmového uzlu nebo fotokoutek s klobouky,“ zve rodiny s dětmi Jana Pastyříková za destinační společnost Zlínsko a Luhačovicko, která se ve spolupráci se svými členy podílí na organizaci akce. „Děti si můžou vyrobit šperky nebo spolu se zkušeným svíčkařem odlít svou vlastní svíčku.“
Každý z regionů, který pod Zlínsko a Luhačovicko patří, přiveze do Luhačovic také vlastní muziku. Představí se Provodovská šestka, valašský soubor Portáš s cimbálovou muzikou Vizovický Juráš, Trnkovjanka, nefalšovaný gajdoš Petr Sovják nebo národopisný soubor Klobučan z Valašských Klobouk i countrybeatová kapela Fénix z Uherského Brodu.
„Jsme rádi, že první ročník Naše obec, naše radost se odehraje v srdci Luhačovic. Společná snaha obcí a mikroregionů obohatit kulturní dění ve Zlínské kraji bude také slavnostním zakončení tradiční luhačovické akce Festival písní a tance. Vnímáme, že během akce budou určitá hygienická omezení, ale zároveň se snažíme podržet kulturu v našem kraji“ optimisticky dodává starosta Luhačovic Marian Ležák.
Akci pořádá destinační společnost Zlínsko a Luhačovicko ve spolupráci se svými členy, partnery akce je Zlínský kraj, Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, Lázně Luhačovice, a. s. a město Luhačovice. Vstupné na akci je zdarma, celý program najdete na webu Zlínsko a Luhačovicko.cz.

Hlavní partneři