Obyvatelé Luhačovic třídí odpad nejlépe z celého kraje

Luhačovice zvítězily v soutěži „O keramickou popelnici“, která oceňuje obce a města nejlépe třídící odpad v předešlém roce. 

Prvenství si lázeňské město připsalo v kategorii obcí od 1 501 do 15 000 obyvatel. Ocenění za vítězství převzal starosta Marian Ležák spolu s ředitelem TS Luhačovice Josefem Pučalíkem na slavnostním vyhlášení výsledků 7. září na zámku v Bystřici pod Hostýnem.

„Jsem rád, že Luhačovice se po minulém druhém místě opět vrátily na 1. příčku v této soutěži. Děkuji všem občanům, že vzorně třídí odpad a podporují tak rozvoj ekologie v našem městě,“ poznamenal starosta Marian Ležák.

Kromě symbolické keramické popelnice získaly Luhačovice jako vítěz také 30 000 Kč na další rozvoj odpadového hospodářství. Hlavním kritériem pro hodnocení bylo v soutěži množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele, ale i počet tříděných komodit na území jednotlivých obcí a měst. Zohledněny byly i hustota sběrné sítě nebo sběr kovových odpadů. Samotné hodnocení pak bylo provedeno na základě údajů poskytovaných obcemi do systému EKO-KOM v rámci jejich pravidelného vykazování za stanovené období.

Za Luhačovicemi skončily ve stejné kategorii na druhém místě Šumice, třetí místo obsadil Bánov. Vítězství v dalších kategoriích získalo mezi městy nad 15 000 obyvatel Uherské Hradiště, mezi obcemi do 1 500 obyvatel nejlépe třídily Vigantice. První mezi malými obcemi do 500 obyvatel pak byly Bořenovice.

Na jednoho obyvatele Zlínského kraje připadlo za loňský rok 22,5 kg vytříděného papíru, 14 kg plastů, 13 kg skla a 0,3 kg nápojových kartonů. Celkově jde o téměř 50 kg vytříděného odpadu na každého obyvatele kraje, což je meziroční nárůst o bezmála 3 kg oproti roku 2018.

 

Hlavní partneři