Neznámý jehličnan

Pochází z dalekého Japonska, země vycházejícího slunce. Druhý domov našel v Luhačovicích, strom nazývající se kryptomerie japonská.
nnV Luhačovicích roste tento krásný zušlechtěný kultivar u penziónu Grand od ulice Bezručovy. Starší jedinci rostou u Jestřabí a u bývalé japonské za...

Pochází z dalekého Japonska, země vycházejícího slunce. Druhý domov našel v Luhačovicích, strom nazývající se kryptomerie japonská.
nnV Luhačovicích roste tento krásný zušlechtěný kultivar u penziónu Grand od ulice Bezručovy. Starší jedinci rostou u Jestřabí a u bývalé japonské zahrádky v lázních. Velmi pěkný strom najdete na rohu u Palace od Bílé čtvrti směrem k Aloisce.
nnVe své domovině kryptomerie dorůstají až do výšky 40 m, mají mohutný kmen , který dosahuje v dolní části průměru 1-2 m. Ve starším věku má strom červenohnědou kůru, která se pak v delších pruzích odlupuje. Krátké jehlice připomínají srpovitě prohnuté "mini šídla". Na stromě drží 5-6 let a postupně se obměňují.
nnLetošní červenohnědé koncové výhonky jsou připomínkou listopadových holomrazů. Na jaře omrzlé letorosty regenerují a jejich zeleň se jim vrátí. Šišky uzrávají již v prvním roce a po vypadání malých semínek zůstávají  ještě na stromě. Semena mají malou klíčivost a i tu brzy ztrácejí.
nnBotanicky se řadí do čeledi tisovcovitých,, do které patří nejmohutnější stromy na naší planetě (americké sekvoje, rozložité tisovce s mohutnými korunami silných větví).
nnKryptomerie rostou v Japonsku jako lesní strom tzv. "sugi" podobně jako u nás třeba modřín. V Číně, Koreji se pěstuje v lesích pro dobrý rychlý růst. Rychle roste a bývá vysazován i jako alejový strom u silnic a v městských ulicích. V Číně je podle odborných časopisů vysazován jako kvalitní produktivní dřevina.
nnPoskytuje trvanlivé měkké dřevo, které voní, jeho obchodní název je "japonský cedr". Je hlavním užitkovým dřevem v Japonsku, v této zemi tvoří 40%  skladby lesů, podobně jako u nás smrk. V teplých krajinách Evropy i jinde má tento strom široké dekorativní uplatnění pro bohaté a husté větvení. Drobné zakrslé tvary vhodné na skalky jsou oblíbené především v Japonsku. Naše podnebí jí příliš nesvědčí, nesnáší kruté zimy, časté holomrazy, dlouhé  sucho, ostré větry, po tíhou mokrého sněhu se mohou její větve lámat.
nnV Luhačovicích snášejí tyto vzácné stromy nepřízeň počasí celkem dobře. Zasloužily by si větší pozornost a více rozšíření. Určitě si při cestě na Aloisku nezapomeňte tohoto krásného ztepilého jehličnanu všimnout.
nn-A. Šimšalík- 

nn

Hlavní partneři