Lázeňské oplatky

Málokterý návštěvník Luhačovic opustí naše město bez tradičního suvenýru v podobě lázeňských oplatků. Výrobou a prodejem lázeňských oplatků se zabývají v Luhačovicích dvě firmy - CLIP a KARE a v Pozlovicích firma Bohumila Košaře. O lázeňských oplatcích hovoříme s ing. Karlem Pláškem, majitelem firmy KARE.

Kdy začala vaše firma vyrábět oplatky?
Firmu KARE založil můj otec Karel Plášek v roce 1992 jako malou firmu rodinného typu. Našim hlavním cílem byla a je výroba kvalitních lázeňských oplatků a spokojenost našich zákazníků.
Máme zaregistrováno několik ochranných známek. Pochopitelně samotnou značku KARE ®, která se dokonce stala v minulosti předmětem pokusu o její zneužití. Dále jsou to ochranné známky: „Luhačovické oplatky ®“, „Trojhránky z Luhačovic ®“ a „Luhačovické trojhránky ®“.

Kolik druhů oplatků vyrábíte? Připravujete nějaké novinky?
V úplných počátcích firma vyráběla 3 druhy oplatků (oříškové, kakaové a vanilkové). Na základě zájmu a poptávky zákazníků postupně rozšířila sortiment až na současných 25 druhů lázeňských oplatků a trojhránků. Tradiční křehké sypané oplatky oříškové, kakaové, vanilkové, kokosové, oříškovo-kakaové, jablečné, citrónové, čokoládové, čoko-kokosové, arašídové light. Jako jediný výrobce na trhu firma KARE nabízí novinku: cereální lázeňské oplatky. Jsou vyráběny s přidáním kousků čokolády, oříšků nebo sušených jablek. Dále nabízíme krémové oplatky jogurtové, nugátové, vaječný likér, tiramisu a trojhránky oříškové, vanilkové, vanilkové light, čokoládové, jogurtové, nugátové, vaječný likér a tiramisu.

Z jakých surovin se oplatky vyrábějí? Má vaše rodina nějakou tajnou recepturu?
Při výrobě zůstáváme věrni tradiční receptuře, která zaručuje křehký, ručně sypaný oplatek s lahodnou chutí. Téměř výhradně používáme přírodních surovin. Receptury na všechny druhy jsou našim tajemstvím, i když se mnohdy setkáváme s jejich napodobením. Ale např. vzpomínané cereální oplatky mají tak složitý postup při výrobě, že ani složení uvedené na obalu neumožní jejich kopii v požadované kvalitě.

Kde všude v Luhačovicích máte prodejny?
Naši věrní zákazníci nás opět najdou na hlavní silnici naproti obchodního domu Alfa Market, ovšem v mnohem větší prodejně. V nově postavené budově máme prostornější sklady, nacházejí se zde i samotné výrobní prostory. Mimo firmy KARE fungují v budově i jiné obchody, např. móda XXL, společenské oděvy, dětské oděvy a dárkové zboží, bytové doplňky a látky.  Druhou prodejnu s lázeňskými oplatky máme umístěnu na pěší zóně spojující centrum města s lázněmi. Vedle hotelu Litovel je postaven nový dům Naděžda, v jehož pasáži se nachází více obchůdků. Naše prodejna je umístěna hned u chodníku za velkou výlohou, takže ji chodci rozhodně nemohou minout.
Kromě našich prodejen obdržíte lázeňské oplatky KARE v mnoha prodejnách a ubytovacích střediscích po celých Luhačovicích a okolí.

Pozorní zákazníci si jistě všimli, že ve vašich nových prodejnách se nekupují pouze oplatky?
To je pravda. V našich prodejnách nabízíme příjemné posezení u šálku kávy (ke kávě poskytujeme oplatek zdarma), svařeného vína či grogu, nealkoholických nápojů. Služby jsme rozšířili i o prodej zajímavých cukrovinek a vína. Samozřejmostí je prodej všech sypaných kusových oplatků TEPLÝCH.

Který druh vám osobně nejvíc chutná, který upřednostňují vaši zákazníci?
Všechny druhy jsou velmi chutné a každý má oblíbený právě ten „svůj druh“. Je pravda, že s velkou převahou jsou nejvíce žádané oplatky oříškové. Já osobně mám v oblibě právě kromě zmiňovaných oříškových i kokosové se strouhaným kokosem či jablečné se sušenými jablky a skořicí.

Kde všude mimo Luhačovice se mohli zákazníci s vašimi výrobky setkat?
Snad nejlepším argumentem kvality našich lázeňských oplatků je fakt, že kromě luhačovických lázní jsme dodavateli lázeňských oplatků i v dalších moravských lázních – Priessnitzovy léčebné lázně, a. s., Jeseník, Lázně Velké Losiny.
Do mnoha dalších míst (zejména na Moravě) dodáváme lázeňské oplatky v krabičkách s místními motivy (lázeňské oplatky Hostýnské, Velehradské, Klímkovické, Beskydské&).
Výrobou a dodáním jednokusových reklamních obálek s oplatkou s vlastní grafikou/formou jsme spolupracovali s takovými firmami, jako je ŠKODA AUTO, a. s., Bristol-Myers Squibb, spol. s r. o., či speciálně pro akce Filmový festival Zlín a další. Jsme schopni navrhnout a realizovat obal, který může zajímavě prezentovat jakoukoliv firmu.

Kolik má vaše firma v současné době zaměstnanců?
Kromě nejbližších rodinných příslušníků máme 12 stálých zaměstnanců, které v sezóně doplňujeme dalšími asi 20 brigádníky, zejména z řad mladých studentů. Těm nabízíme zajímavou práci a většina z nich se k nám vrací další roky.

Hlavní partneři