Od počátku prosince je prodeji kniha Srdečný pozdrav z Luhačovic, která představuje nejzajímavější pohlednice Luhačovic ze sbírek MJVM ve Zlíně. O přiblížení tohoto možná zajímavého vánočního dárku jsme požádali jednu z autorek B. Petrákovou.
nn
nnJak dlouho jste na této publikaci pracovaly a co vás k napsání této knihy inspirovalo?
nnPoprvé jsme se s historičkou Yvonou Činčovou s místopisnými luhačovickými pohlednicemi v muzejní sbírce seznámily podrobněji, když jsme v roce 2002 společně připravovaly muzejní výstavu nazvanou Srdečný pozdrav z Luhačovic. Výstava představila přes 300 nejstarších a nejkrásnějších luhačovických pohlednic z muzejní sbírky. Pohlednice nás natolik zaujaly, že jsme se rozhodly po čase k nim vrátit a formou publikace je přiblížit širší veřejnosti.
nn
nnZ kolika pohlednic ve sbírkách MJVM jste vybíraly?
Ve sbírkách Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně se nachází mimo jiné kolem tisícovky luhačovických místopisných pohlednic, od těch nejstarších až po současné. Můžeme zde najít i skupinu litografických a světlotiskových pohlednic z tzv. zlatého období na přelomu 19. a 20. století, které se počítají k nejcennějším. Samozřejmě muzejní sbírka nemůže zdaleka konkurovat soukromým sběratelům, kteří se po mnoho let cíleně zaměřují na určitý typ pohlednic a vkládají do nich nemalé investice. Přesto jsme s kolegyní přesvědčeny, že pohlednice, které jsme do knihy vybraly, jsou zajímavé a krásné a vystihují dobře náš záměr – představit čtenářům jejich prostřednictvím půvab starých Luhačovic i jejich urbanistický vývoj, který pohlednice velice věrně zachycují. Důležitá je samozřejmě grafická a tisková kvalita historických pohlednic. Zaujala nás také písemná sdělení na pohlednicích, jejich výběr zde také uvádíme.
nn
nnJsou pohlednice nějak roztříděny a doplněny doprovodným textem?
nnPublikace je členěna do šesti kapitol a obsahuje i německý a anglický překlad. Sleduje jednotlivá místa, stavby a architektonické celky nejen vývojově, ale i z různých zorných úhlů. Představuje 80 pohlednic ze sbírky zlínského muzea, dvě pohlednice pro doplnění nám laskavě zapůjčil sběratel pan Jiří Konečný a jednu jsme si půjčili v archívu na Klečůvce. Vzhledem k omezenému rozsahu knihy však nebylo možné postihnout všechny typy luhačovických pohlednic, jako například příležitostné, umělecké, žertovné, folklorní a další.
nn
nnKteré z pohlednic mají největší historickou hodnotu, která z nich je nejstarší?
nnNejstarší publikovaná pohlednice je datovaná rokem 1898. Nejmladší uveřejněné pohlednice jsou z roku 1939, kdy už ve vydávání pohlednic začíná jednoznačně vládnout fotografie, která vytlačila starší tiskové techniky.
nn
nnKoho by mohla Vaše kniha potěšit, je určena spíš pro širokou veřejnost nebo odborníkům?
nnKaždopádně je určena pro širokou veřejnost, a to jak pro místní obyvatele, které zajímá historie města a lázní, tak pro návštěvníky, kteří si chtějí odvézt zajímavou upomínku.
nn
nnPUBLIKACI SRDEČNÝ POZDRAV Z LUHAČOVIC MŮŽETE ZAKOUPIT V MĚSTSKÉM INFORMAČNÍM CENTRU MASARYKOVA 950 ZA CENU 115,- Kč.
nn