MARŠO si získalo Luhačovice

Ve dnech 7. - 10. září 2006 se v Luhačovicích uskutečnil XIV. ročník Mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů "Písní a tancem" - Luhačovice 2006.

nn

Příznivce folkloru zaujal již čtvrteční společný koncert souboru Malé Zálesí Luhač...

Ve dnech 7. – 10. září 2006 se v Luhačovicích uskutečnil XIV. ročník Mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů "Písní a tancem" – Luhačovice 2006.

nn

Příznivce folkloru zaujal již čtvrteční společný koncert souboru Malé Zálesí Luhačovice a jeho hosta, souboru Slniečko z Detvy, na kterém bylo pokřtěno nové CD Malého Zálesí. Výrazným hudebním zážitkem byl také Koncert vítězů – dvacítky nejlepších účastníků celostátní soutěže dětských zpěváků lidových písní za uplynulé dva roky, které tentokrát brilantně a působivě doprovodil BROLN ve veřejné nahrávce Českého rozhlasu Brno. Páteční koncert zahraničních souborů pro Základní školu Luhačovice počasí bohužel zahnalo do Domu kultury Elektra.

nn

Hlavní programové dny, sobota a neděle, byly však již zcela ve znamení krásného slunečného počasí. Těžko vybrat soubor, kterému by se podařilo vyniknout mezi ostatními. Děti byly všechny ohromné a výběr pro luhačovický festival si plně zasloužily. Snad nejvýraznější potlesk však sklidil soubor Maršo (česky svoboda) z dalekého Čečenska, odborníci pak ocenili také vynikající výkon a stylovou čistotu souboru Árendás Jászberény z Maďarska. Zajímavým zpestřením bylo vystoupení účastníků mezinárodní taneční dílny, kteří na svém – teprve druhém setkání – předvedli pod vedením Ladislava Bačinského, že do luhačovických lázní nepřijeli za rekreací a získali obdiv přítomných diváků.

nn

Mezi hosty festivalu zavítali jeho patron, hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš, ředitel Slovenského institutu Igor Otčenáš a další významné osobnosti.

nn

Hlavními pořadateli festivalu byli Folklorní sdružení ČR, Město Luhačovice, Lázně Luhačovice, a.s., Zlínský kraj, Městský dům kultury Elektra Luhačovice, SOŠ Luhačovice a Sanatorium Miramare Luhačovice. Festival se konal pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu ČR Přemysla Sobotky, poslance Parlamentu ČR Jiřího Paroubka a hejtmana Zlínského kraje Libora Lukáše s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Mezinárodního Visegrádského fondu.

nn

Letošního XIV. ročníku festivalu se zúčastnily zahraniční soubory Árendás Táncegyüttes, Jászberény (Maďarsko), Gli Paes Mei, Alatri (Itálie), Maršo (Čečensko), Slniečko Detva (Slovensko), z České republiky pak Jackové Jablunkov, Křenováček Křenovice, Malá Jasénka Vsetín, Malé Zálesí Luhačovice, Trnávka Pacov, BROLN a vítězové Celostátní přehlídky Zpěváček 2005 a 2006.

nn

Mediálními partnery festivalu byli Český rozhlas, Mediatel – Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura a Informační server www.borovice.cz . Mediální spolupráce Haló noviny. Festival dále podpořili Hotel Adamantino Luhačovice, ACR Alfa, Allianz Pojišťovna, BAŤA ČR, KARE Karel Plášek, Nadační fond Most naděje, Shambhala, OHL ŽS Brno, OSA – Ochranný svaz autorský, TG Tisk Lanškroun, Zálesí Luhačovice, a další.

nn

Čečenský soubor MARŠO (v překladu svoboda) zaujal diváky zejména perfektním provedením tanců, charakteristických dynamickým až bojovným projevem chlapců v kontrastu s lyrickými pohyby dívek, připomínajícími pohádky Tisíce a jedné noci. Jak nám řekl vedoucí souboru Vacha Těmirchanov, soubor přijel v téměř stejném složení, jako před třemi lety. Od té doby se většina dětí vrátila do Čečenska, ale například Vacha žije dále v utečeneckém táboře Sputnik v Ingušsku. Soubor se sešel v Grozném až po třech letech a na nácvik programu měl jen několik dnů. O to více je třeba ocenit výkon dětí, které v dalších dnech pokračují vystoupeními v Brně a v Praze a do vlasti se vracejí na konci září.

nn

Hlavní partneři