Přehrada má být čistější

LUHAČOVICE - Luhačovická přehrada, kterou hygienici každoročně označují za nevhodnou ke koupání, by se konečně mohla dočkat čistější vody. Ministerstvo zemědělství totiž na žádost Zlínského kraje uznal čtveřici okolních obcí Dolní Lhota, Horní Lhota, Sehradice a Slopné za aglomeraci...

LUHAČOVICE – Luhačovická přehrada, kterou hygienici každoročně označují za nevhodnou ke koupání, by se konečně mohla dočkat čistější vody. Ministerstvo zemědělství totiž na žádost Zlínského kraje uznal čtveřici okolních obcí Dolní Lhota, Horní Lhota, Sehradice a Slopné za aglomeraci – tedy oblast s více než dvěma tisíci obyvateli. To je nezbytné pro čerpání dotací z Evropské unie na odkanalizování vesnic. Zaplatit investici přesahující 150 milionů korun je totiž nad síly vesnic i Zlínského kraje.
nn
nn"Ve věci luhačovické přehrady se jedná o významný posun. Najali jsme si technického koordinátora, který bude pro tyto vesnice zpracovávat nejrůznější projektové dokumentace," poznamenal statutární náměstek hejtmana Vojtěch Jurčík.
nn
nnV případě získání peněz z EU by se obce mohly pustit do rekonstrukce či rozšíření kanalizace. Nečistoty pak budou svedené potrubím do čističky odpadních vod v Luhačovicích. "Do přehrady tak již nepotečou splaškové vody, což povede k jejímu vyčištění. Zároveň trochu spoléháme na to, že od začátku října platí zákaz prodeje pracích prášků obsahujících fosfáty. To je rovněž velmi důležitá věc pro snížení výskytu sinic," řekl dál statutární náměstek.
nn
nnZprávu o aglomeraci zúčastněné obce vítají. Oslovení starostové se ovšem shodují na tom, že stále ještě není nic vyhráno. "Je to určitý posun, ale zatím nemáme peníze, takže bych s nějakou radostí ještě počkal," reagoval opatrně starosta Horní Lhoty Ladislav Jakubčák.
nn
nnPodobně se vyjádřil i starosta Dolní Lhoty Jaroslav Masař. "Každopádně to ovšem je dobrá zpráva. Teď bude záležet na tom, jak se nám podaří zpracovat žádosti o dotaci z evropských fondů," komentoval.
nn
nnZlínský kraj je připravený se na odkanalizování finančně podílet. V případě, že Evropská unie přispěje částkou ve výši sedmdesáti až osmdesáti procent, kraj uvolní deset až patnáct procent. Zbylé peníze musejí uvolnit samotné obce.

nn

Akce v Luhačovicích

Den sesterství
Wellness & Beauty Days
Vařte jako šéfkuchař! Rezervace menu do 6. 5.
Lobby bar LUHAČOVICE – víkendové okénko OTEVŘENO
Další akce v Luhačovicích…
Hlavní partneři
Vincentka