Půjdeme od Lázeňského náměstí vedle domu B. Smetany alejí přes park. Na konci parku přijdeme na rozcestí. Před námi je stráňovitě rozložená Pražská čtvrť. Hned po levé straně již po mnoho let zvolna roste statná křídlatka sachalínská. Pochází z východní Asie, ponejvíce, co by původní je na ostrově Sachalínu. Z jara vyhání tlustou lodyhu dorůstající přes 2 m výšky s velkými mělce srdčitými listy. V letním období pro kolemjdoucí nápadná solitera s bílými květy. Její výhodou je, že se nerozšiřuje do okolí.
nn
nnNaproti přes silnici je léčebný dům Vítkov postavený před 35 lety. Jediný lázeňský dům postavený po druhé světové válce v lázních. Léčí se zde ponejvíce nemocní s cukrovkou. Na loukách před Vítkovem byla za první republiky část Pánkova zahradnictví, který pěstoval květiny a zeleninu pro lázeňské restaurace. Je zakresleno i na plánu Luhačovic z roku 1930. Doma v Pozlovicích měl hlavní zahradnictví.
nn
nnJeště na konci 19. století vpravo naproti Vlastimile u potoka bývala hájenka. Přes silnici k Pozlovicím jsou dva malované domy hradovitého typu – Samohrdova a Pracnérova vila. Vlevo před námi pod lesem na svahu je dominantní stavba Miramonti, postavená v letech 1928 – 29 pražským stavitelem V. Hejným jako hotel, též za první republiky známá jako Lesní hotel.
nn
nnV Miramonti za války měl ordinaci MUDr. Hník Jar., odborný lékař nemocí krčních, nosních a ušních. Vykonával též funkci vedoucího lékaře Léčebného fondu veřejných zaměstnanců. V roce 1960 zde byla zřízena tolik potřebná dětská léčebna pro starší děti od 9 do 15 let, jež trpěly chorobami dýchacích cest. Před tím byla majetkem Vojenské správy. Děti, které se tu léčí, mají pěkné prostředí s výhledem do blízkého okolí. Budova je známá též jako dětská léčebna Dr. Ivana Sekaniny.
nn
nnHned za plotem léčebny roste statný strom javoru jasanolistého, jeho listy připomínají více jasany než javory. Pochází ze Severní Ameriky, nejvíce je rozšířen v USA od Atlantiku až po Pacifik. V našich podmínkách dobře roste. Jeho nenápadná kvítka jsou medonosná, jsou jarní pastvou pro včelky a různý hmyz.
nn
nnNa nádvoří léčebny roste alej vysokých až mohutných cypřišků Lawsonových, které hojně obrůstají. Ve své domovině v západní části USA dorůstají až 60 m výšky. Cení se jeho husté a stejnoměrné zavětvení. Naše přírodní podmínky snáší dobře.
nn
nnU kamenné zídky za branou roste zajímavý smrk černý, neboli též Mariánův. Má husté zavětvení, vyznačuje se s krátkými jehlicemi a malými šiškami. Roste velmi pomalu. Najdeme ho v Kanadě v chladnějším pásmu až na Aljašce, Labradoru k řece Mackenzie. V domovině slouží hlavně k výrobě papíru.
nn
nnZa léčebnou se rozkládá velká stráň, za mého mládí porostlá stromy planých třešní. Podle pamětníků tu mělo být letní kino po vzoru Zlína. Toto místo je jako stvořeno k tomuto účelu. Ve Zlíně bylo známé Letním filmovým festivalem.
nn
nnV sousedství je zajímavá stavba s vysokou věžovitou střechou a žlutým nátěrem Kancnýřka. Postavená dle brněnského architekta Jana Mráčka v letech 1906 – 1908 pro zemského poslance a akcionáře lázeňské společnosti a rady Kancnýře. Svou zajímavou architekturou upoutává pozornost.
nn
nnPřed ní se vydáme vzhůru po stráni kolem oplocení (není zde žádné značení) k lesu. Přejdeme žlébek a jdeme do boří. Před námi je pastvina, dnes houština. Ještě před půl stoletím se zde pásávaly krávy a kozy. Byla tu zajímavá květena. Rostl zde hořec křížatý, statná rostlina s bledě modrými květy, hustě olistěná s listy křížmostojně stojícími proti sobě. Mohutnou rostlinou pastviny býval až přes 1 metr vysoký bodlák s velkými červeněrůžovými vonnými květy medové vůně, lákající nejrůznější blanokřídlý hmyz. K podzimu se stráň začervenala spoustou květů chrpy luční. V trávě ke konci léta tu rozkvétala pupava bezlodyžná s květy připomínajícími sluníčko. Malý prorok počasí. Před deštěm a na noc se listeny sklánějí nad květ a zavírají se. Rozvírají se jen při slunečním svitu a teplu.
nn
nnZa teplých letních večerů u lesa jako drobné jiskřičky tu svítívaly světlušky. Známé z našich starých bájí jako bludičky a básníky tolik opěvované.
nn