Výtvarný obor je nejmladším na naší škole a letos oslaví již 20. narozeniny. Ano, je to již 20 let, co vznikla samostatná luhačovická Základní umělecká škola a jejím sídlem se stal objekt místního zámku. Možná právě inspirativní prostředí a určitě obrovské úsilí zakladatele výtvarného oboru – pana Františka Petráka a později i jeho ženy Blanky – položilo pevný základ jeho úspěšného fungování. Podařilo se inspirovat děti k výtvarným aktivitám, které mnohým otevřely nové obzory. Po odchodu pana Petráka na Střední umělecko- průmyslovou školu v Uherském Hradišti, jsem převzala jeho štafetu a vedu jej dodnes.V době mých mateřských povinností mne zastupovaly – Z. Žajdíková, R. Kohoutková a E. Pazderová. Možná právě díky dlouhodobému koncepčnímu vedení, o které se od začátku snažíme, dosahují žáci naší školy stabilně významných úspěchů. Škola pravidelně získává ocenění na výtvarných soutěžích a přehlídkách a je také úspěšnou v přípravě žáků na další studia s výtvarným zaměřením. Za všechny úspěchy jmenujme alespoň ten poslední – vítězství hned dvou projektů v krajském kole s postupem do celostátního kola. Několik měsíců bylo potom možné prohlédnout si oceněná díla luhačovických dětí v objektu cisterciáckého kláštera ve Šternberku.
nn
[img=1 right]Výtvarný obor se snaží již od svého založení poskytovat dětem komplexní výtvarné vzdělání – vyučujeme zde kresbu, malbu, grafiku i keramiku. Snažíme se také pozitivně působit na estetické vnímání dětí. Připravujeme studenty na talentové přijímací zkoušky na střední školy a také každoročně obohacujeme pestrý luhačovický kulturní život několika výstavami a prezentacemi prací našich žáků .
nn
[img=2]Tématem dnešní výstavy je motiv přírody, její harmonie a poznávání. Zaměřili jsme se na podrobnější zkoumání říše hmyzu. Studovali jsme jeho anatomii, vývojová stádia i barevnou pestrost. Žáci si také na vlastní kůži vyzkoušeli proces zakuklení a následný boj o spatření světa, který musí každý motýl absolvovat. Těmito tématy jsme se snažili uniknout z každodenního shonu světa počítačů a médií a vrátit se alespoň obrazně do ticha přírody. Byl to jakýsi návrat ke světu, který občas naše děti přes všechnu vyspělou techniku a civilizaci už přestávají vnímat.
nn
[img=3 right]Velice nás těší zájem o výtvarný obor a doufáme že i vy oceníte po shlédnutí celé výstavy šikovnost, nadání, píli a chuť k tvůrčí práci žáků výtvarného oboru Luhačovické Základní umělecké školy. Výstavu můžete navštívit v Galerii MěDK Elektra do 23. listopadu.
nn