Výstava a katalog výstavy o lidovém kroji luhačovického Zálesí

Ztratila sem fěrtúšek
nnvýstava a katalog výstavy o lidovém kroji luhačovického Zálesí
nn
nnZtratila sem fěrtúšek,
nnkdo ho našel? Matúšek.
nnVrať , Matúšku, vrať mě ho,
nnzle by bylo bez něho.

nn

V malém sále zlínského zám...

Ztratila sem fěrtúšek
nnvýstava a katalog výstavy o lidovém kroji luhačovického Zálesí
nn
nnZtratila sem fěrtúšek,
nnkdo ho našel? Matúšek.
nnVrať , Matúšku, vrať mě ho,
nnzle by bylo bez něho.

nn

V malém sále zlínského zámku v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně je od 14. června otevřena výstava o lidovém kroji luhačovického Zálesí s názvem Ztratila sem fěrtúšek. Doplňkem výstavy je publikace, dokumentující historii a vývoj lidového kroje luhačovického Zálesí. V minulosti označoval název Zálesí mnohem širší oblast, než jak ji chápeme dnes. Nejstarší zmínka o něm se objevuje již na mapě Moravy, vydané J. A. Komenským roku 1627. Užší národopisný region luhačovické Zálesí, zahrnující třicítku obcí v okolí Luhačovic, pojmenoval a popsal Antonín Václavík v obsáhlé monografii Luhačovské Zálesí z roku 1930. Přestože Zálesí patří na Moravě k nejstarším regionům, věrohodné ikonografické doklady o jeho lidové kultuře do konce 19. století jsou sporadické a samostatná práce o lidovém kroji nebyla dosud vydána.

nn

Výstava o lidovém kroji na luhačovickém Zálesí má být splátkou tohoto dluhu. Představí především vzácné textilie ze sbírky muzea, nasbírané bratry Václavíkovými pro luhačovické muzeum, které ještě nebyly veřejnosti v plné šíři představeny. Doprovodná publikace k výstavě popisuje ve 12ti kapitolách problematiku lidového kroje na Zálesí, obsahuje typologii oděvních součástek a je doplněna množstvím fotografií a nákresů.

nn

Kroj luhačovického Zálesí z tradičních materiálů se vyznačoval tvarovou uměřeností a jednoduchou barevností. Jedním z jeho hlavních znaků je značná konzervativnost a jednoduchost. Do poloviny 19. století u něj převažovaly integrační valašské znaky. Postupně se krojový typ luhačovického Zálesí diferencoval a přijímal nové materiály a slovácké prvky. Výstava představí 12 variant krojových celků ženského, mužského i dětského kroje z luhačovického Zálesí z průběhu celého 19. století a počátku 20. století, doplněných šesti vitrinami s výšivkami a jednotlivými součástkami ženského a mužského kroje. Výstava potrvá do 9. září 2007, po vánocích se přesune do nového prostoru Muzea luhačovického Zálesí v Luhačovicích v MěDK Elektra.

nn

Hlavní partneři