Prezident ČR na zahájení festivalu nepřijel

Václav Klaus ani jeho manželka se neúčastnili z důvodu pracovního zaneprázdnění slavnostního zahájení festivalu Janáček a Luhačovice, nad kterým převzal prezident podobně jako minulých letech záštitu. Festival tak zahájil v pondělí 23. července intendant festivalu Jaromír Dlouhý z pořáda...

Václav Klaus ani jeho manželka se neúčastnili z důvodu pracovního zaneprázdnění slavnostního zahájení festivalu Janáček a Luhačovice, nad kterým převzal prezident podobně jako minulých letech záštitu. Festival tak zahájil v pondělí 23. července intendant festivalu Jaromír Dlouhý z pořádající agentury Editio Moravia z Brna. Za zvuků Fanfár z Janáčkovy Synfonietty připomenuli předseda představenstva a generální ředitel Lázní Luhačovice, a.s. Josef Krůžela a starosta města Luhačovice František Hubáček, košem květin u busty Leoše Janáčka jeho časté návštěvy zdejších lázní, kdy vznikala jeho vrcholná díla. Každoročně (v roce 2007 již pošestnácté) si Luhačovice génia světové hudby festivalem připomínají. Každý umělec, nebo soubor musí při svém vystoupení uvést alespoň jedno dílo Janáčka a jedno dílo soudobého žijícího českého skladatele, což bude dodrženo i letos. Po včerejším zahajovacím koncertu houslisty Františka Novotného s Komorním orchestrem Bohuslava Martinů, na kterém mimo jiné zazněla premiérová skladba Pavla Blatného Luhačovická melancholie, je dnes připraven v 15.30 hod. koncert Kamily Klugarové (varhany) a Marty Beňačkové (zpěv) v kostele Svaté Rodiny a večer v Lázeňském divadle vystoupí pražští umělci Jiří Váca (hoboj) a Alena Koudelková (klavír). Janáčkův cyklus Po zarostlém chodníčku a další skladby provede ve středu v 19.30 hod. na svém celovečerním recitálu v Lázeňském divadle známý propagátor Janáčkova díla, rakouský pianista Thomas Hlawatsch. Festival bude pokračovat ve čtvrtek brněnským komorním souborem Moravské klavírní trio a v pátek svátek všech příznivců vážné hudby ukončí Dvořákovo collegium ze Zlína a houslista Václav Hudeček.

nn

Tím budou určitě naplněny slova pozdravného dopisu prezidenta ČR, který organizátorům zaslal. "Těší mne, že si festival vybudoval tak pevnou pozici na české hudební scéně. Přeji organizátorům, ať se i letošní ročník vydaří, ať máte hodně spokojených posluchačů."

nn

Akce v Luhačovicích

Den sesterství
Wellness & Beauty Days
Vařte jako šéfkuchař! Rezervace menu do 6. 5.
Lobby bar LUHAČOVICE – víkendové okénko OTEVŘENO
Další akce v Luhačovicích…
Hlavní partneři
Vincentka