Akademie Václava Hudečka a Svátky hudby v Luhačovicích startují už za pár dní

Foto: Akademie Václava Hudečka
Další ročník Akademie Václava Hudečka a Svátků hudby v Luhačovicích se opět nezadržitelně blíží! Obě akce se budou souběžně konat v termínu od 31. července do 12. srpna.

27. ročníku Akademie Václava Hudečka se letos zúčastní 18 mimořádně nadaných mladých houslistů z České republiky ve věku od 15 do 23 let, přičemž mnozí z nich se již zúčastnili domácích i mezinárodních soutěží a umístili se na předních místech.

Budou pracovat v individuálních hodinách pod vedením virtuosa Václava Hudečka a profesora Pražské konzervatoře Jiřího Fišera a Lukáše Klánského, který je pedagogem HAMU v Praze. Studovat budou denně v prostorách ZŠ Luhačovice, zde budou mít i prostor k samostatnému studiu,“ uvedla výkonná ředitelka Spolu Václava Hudečka Miroslava Krumpolcová.

V průběhu Akademie se uskuteční celkem 7 koncertů, na nichž se představí Václav Hudeček a jeho hosté. „Tři z nich budou absolventské, postupně se publiku v Lázeňském divadle představí všech 18 studentů, z nichž bude v pátek 11. srpna na slavnostním Galavečeru vyhlášen vítěz,“ upřesnila Krumpolcová.

Novinkou letošní Akademie je spolupráce s kurzy Mekka varhaníků, Pavla Svobody, jednoho z nejúspěšnějších českých varhaníků. Jejich kurzy se uskuteční ve Štípě, následně se čtyři mladí umělci představí na koncertech Akademie, a to v kostele v Luhačovicích a Štípě.

Je to další krok Václava Hudečka k pomoci mladým talentovaným umělcům napříč jednotlivými obory prosadit se v těžké konkurenci. Letos i pěvci, na Zahajovacím koncertě a v kostele ve Štípě, jsou studenty pardubické konzervatoře. Chceme tak ukázat, že v mnoha oborech rostou vynikající umělci a potřebují posluchače. Ti ovšem nevěří nastupující generaci a navštěvují koncerty pouze se známými jmény. Je nanejvýš důležité mladé umělce představovat po boku renomovaných, kteří de facto svým jménem garantují jejich úspěch,“ vysvětlila Miroslava Krumpolcová.

O tom, že je to dobrá cesta, svědčí 27 ročníků Akademie a výsledky studentů – mnozí z nich jsou dnes žádáni na světových pódiích, jiní působí jako profesoři houslové hry nebo hrají ve významných orchestrech.

Hlavní partneři
Vincentka