Dny slovenské kultury v Luhačovicích

  • Datum konání: 28. 8. 2013
  • Datum ukončení: 7. 9. 2013
  • Čas konání:
  • Místo konání: Lázeňské divadlo
  • Vstupné:

Lázně Luhačovice, a. s., připravila pro letošní Luhačovické kulturní léto na první zářijový týden další nový projekt, a to Dny slovenské kultury v Luhačovicích aneb Blízká setkání. Cílem pořadatele je volně navázat na tradici setkávání českých a slovenských osobností v  oblasti kultury i společenského života, která se zapsala do historie lázní Luhačovic na začátku 20. století.

                                                

Ve středu 4. 9. 2013 bude patřit Lázeňské divadlo Ľudové hudbe Miroslava Dudíka. Kořeny této hudby sahají hluboko do minulosti Dudíkovy rodiny a rovněž mají blízký vztah k Luhačovicím.  Na doporučení skladatele Leoše Janáčka se zúčastnila v roce 1927 cimbálová muzika Samko Dudíka (děd Miroslava Dudíka) mezinárodního festivalu lidových muzik ve Frankfurtu nad Mohanem, při kterém získala první cenu. Po úspěšném návratu koncertovala celý měsíc na Slovanském ostrově v Praze. V roce 1931 vystupoval slavný Samko Dudík se svojí muzikou na Slovácké búdě v Luhačovicích. Na tento koncert navázal velkolepý Slovácký den, na němž byly předvedeny zvyky a kroje z celého Uherskobrodska.

 V pátek 6. 9. 2013 se mohou hosté v Lázeňském divadle těšit na hru Šofér slečny Daisy, kterou uvede Divadlo J. G. Tajovského ze Zvolena. S úsměvným příběhem o toleranci a velkém lidském srdci se představí Magda Matrtajová, která prožila ve zvolenském divadle více jak půlstoletí a ztvárnila přes dvě stovky rolí a postav, Vladimír Rohoň, jenž si získal v Divadle J. G. Tajovského srdce diváků a Radoslav Kuric, který vytvořil výrazné dramatické i různorodé komediální postavy.

 Dny slovenské kultury v Luhačovicích vyvrcholí v sobotu 7. 9. 2013 koncertem přední česko-slovenské pěvecké divy s jedinečným vokálním projevem Sisy Sklovské za doprovodu Richarda Rikkona – slovenského světově proslulého klavírního virtuóza, jenž hraje hudbu různých žánrů – klasiku, pop, jazz, evergreeny, známé filmové a muzikálové melodie.

 Součástí Dnů slovenské kultury je také doprovodný program.

Od 28. 8. do 7. 9. si mohou hosté prohlédnout v hale Vincentka výstavu Architektura Dušana Jurkoviče v Luhačovicích.

Na pátek 6. 9. bude připravena prohlídka lázní Po slovenských stopách s výkladem historie Luhačovic ve vztahu ke společenskému dění a pobytům osobností ze Slovenska na začátku 20. století.  Provázet bude PhDr. Blanka Petráková, jež je současně autorkou výstavy.

Hlavní partneři
Vincentka