Do Luhačovic bezpečněji. Rychlost řidičů hlídají nové radary

Ilustrační foto
V Luhačovicích a dvou okolních obcích byly do ostrého provozu zapojeny čtyři nové stacionární radary, které měří rychlost projíždějících aut. Ty mají za úkol zklidnit dopravu v místech, která byla městem a policií určena jako nebezpečná.

Nejen návštěvníci lázeňského města, ale především jeho stálí obyvatelé se v Luhačovicích mohou cítit zase o něco bezpečněji. V centru města a blízkých obcích byly nainstalovány čtyři nové stacionární radary v úsecích, které byly luhačovickou radnicí a Policií České republiky vytipovány jako nebezpečné.

Prvním kontrolovaným úsekem je místní část Polichno, kde se město snažilo dopravní situaci zlepšit dlouhé roky. Jde totiž o hlavní cestu, přes kterou děti a dospělí přechází na vlak či autobus a řidiči zde často jezdí velmi rychle. V minulosti zde sice již bylo zřízeno místo pro přecházení, to ale k výraznějšímu zlepšení situace nevedlo a přecházení přes silnici se často měnilo v nebezpečné dobrodružství.

Druhý bod byl vybrán u příjezdu do centra Luhačovic od stáčírny Vincentky, kde se nachází přechod pro chodce vedoucí k Lázeňskému divadlu. Ten je navíc jednou z významných spojnic do lázeňského areálu.

Luhačovice jako obec s rozšířenou působností podpořily umístění dvou dalších radarů také v obcích mimo svůj katastr, a sice v Dolní a Horní Lhotě, které představují hlavní tah od Luhačovic na Vizovice. „Úsek hlavní silnice je u nás rovný, takže svádí k rychlé jízdě. Klasická omezení nefungují, takže jsme rádi, že jsme se s Luhačovicemi domluvili na umístění radaru,“ poznamenal starosta Dolní Lhoty Jaroslav Masař.

Radary měří rychlost aut v obou směrech a informace okamžitě posílají do počítače služebny městské policie v Luhačovicích. „Nejde o šikanu řidičů. Všechny body jsou buď uprostřed obcí nebo v docházkové vzdálenosti přechodu či místa pro přecházení. Je to opravdu o tom, aby se v obci jelo pomalu,“ zhodnotil situaci starosta Luhačovic Marian Ležák.

Do pořízení pevných radarových stanovišť investovaly Luhačovice čtyři miliony korun. Ty by se měly do městské pokladny postupně vrátit – z pokut za rychlou jízdu hodlá radnice vybudovat třeba nová parkovací místa.

Hlavní partneři
Vincentka