Do Luhačovic dorazí Dny slovenské kultury. Těšte se na Martina Hubu nebo na Huncúty

Foto: Studio DVA
Do lázeňského města dorazí už pojedenácté Dny slovenské kultury. Festival, který přinese bohatý program koncertů, divadla či filmových projekcí našich východních sousedů, se uskuteční v termínu od 31. srpna do 2. září.

Historie moderních lázní v Luhačovicích je nerozlučně spojena se jmény tzv. „luhačovických mušketýrů“, doktora Františka Veselého, architekta Dušana Jurkoviče, lázeňského správce Cyrila Holubyho a doktora Pavla Blaho. Kromě snahy o vybudování špičkového místa pro léčbu, rehabilitaci a relaxaci usilovali tito budovatelé se svými souputníky také o vznik místa, které by bylo vhodné ke slovanskému setkávání a kulturnímu sbližování.

Jako jeden z výsledků tohoto snažení se v letech 1908 až 1913 v Luhačovicích každoročně pořádaly česko – slovenské porady spolku Českoslovanská jednota. Šlo o  nejvýznamnější setkání v československých vztazích před první světovou válkou. „Mnohé místo na Slovensku nemá pro Slováky takový význam jako Luhačovice. A není druhého českého místa, které by tolik udělalo pro Slovensko a československou jednotu, jako Luhačovice,“ tak zní úryvky z porad Československé jednoty z počátku 20. století.

Připomínkou nejen aktivity Československé jednoty bude 11. ročník Dnů slovenské kultury, které budou Lázně Luhačovice pořádat od 31. srpna do 2. září. V  programu se představí například folklórní soubor Slovácký krúžek a Skaličané v Bratislavě, multižánrová kapela Huncúti, herec Martin Huba v  divadelním představení Kontrabas a také loutkoherci s  tradičním loutkovým divadlem „Loutky a bábky na kolonádě“.

PROGRAM DNŮ SLOVENSKÉ KULTURY:

Čtvrtek 31. 8.

15.00 Slovácký krúžek a Skaličané v Bratislavě

Lázeňské náměstí

Kolonádní koncert folklórního souboru, u jehož zrodu stál mimo jiné s Luhačovicemi spojený MUDr. Pavel Blaho a jehož rychtářem byl ve 40. letech 20. století architekt Dušan Jurkovič. V programu složeném z písní a tanců ze Slovácka a Skalice vystoupí také mužský sbor Kunovice.

Pátek 1. 9.

14.00 Luhačovice a odkaz Dušana Jurkoviče

Komentovaná procházka po luhačovických stopách slovenského architekta D. Jurkoviče.

19.30 Kontrabas | Štúdio L + S

Lázeňské divadlo

Příběh kontrabasisty, který nebude nikdy udávat tón v orchestru. Jako většina z nás… Společně s ním prožijete večer plný napětí, pochybností, humoru a velkých zvratů. Na chvíli nás pustí do nejtajnějších zákoutí lidské duše, na chvíli zatajíme dech, abychom vzápětí s úlevou vydechli a třeba se i pousmáli. Pokud nemáte s kým jít do divadla, nevadí, přijďte klidně sami. Kontrabasista bude hrát jen pro vás!

Hraje: Martin Huba

Zpívá: Dominika Mičíková, Veronika Bilová

Sobota 2. 9.

15.00 Loutky a bábky na kolonádě aneb Odpoledne s tradičním loutkovým divadlem

Kolonáda

Odpolední program s představením slovenských a českých loutkových divadel pro děti i dospělé.

Účinkují: Teatro Pimprle – Isabela Ultramarine, Teatro Carnevalo – Gašparko a zázračná skrinka, Juraj Hamar a Jaroslav Blecha – Loutky se představují

19.30

Huncúti

Lázeňské divadlo

Populární multižánrová slovenská kapela s lidovými kořeny, pestrým hudebním i žánrovým repertoárem a skvělými zpěváky.

Hlavní partneři