Držte si klobouky, Otevírání pramenů začíná!

Foto: Milan Mikšík
Je to takové tradiční a krásně symbolické razítko. Když se budou v neděli otevírat a světit luhačovické léčivé prameny, bude už sezóna takříkajíc v plném proudu, zároveň ale druhá květnová neděle bývá stvrzením, že to tu v největších moravských lázních prostě naplno žije. Je jisté, že bude víkendově krásné počasí a že se mohou těšit malí, velcí, ba i velmi velcí, čímž jsou myšleni dříve narození, kteří do Luhačovic, coby místa svého srdce, jezdí hodně rádi.

Sláva začíná už v pátek, pěkně polehoučku, ve dvě odpoledne zajímavou komentovanou prohlídkou.

„My jsme ji nazvali Továrník Baťa a Luhačovice, čímž chceme zakladatele obuvnické slávy sousedního Zlína Tomáše Baťu představit z trochu jiného úhlu pohledu, totiž jako lázeňského hosta,“ láká hned na pátek vedoucí oddělení kultury Kongresového a kulturního centra Elektra Jarmila Ďurďová s tím, že vlastní slavností zahájení třídenní nabité akce pak večer obstará zpěvačka Aneta Langerová.

Luhačovice čekají především v sobotu a v neděli obrovskou kumulaci lidí. Což o to, starosta Marian Ležák to bude mít relativně jednoduché, v sobotu odpoledne dorazí do víru dění, kde se bude prolínat historie se současností v dobovém kočáře.

„No to sice ano, vzniká z toho hezká tradice, že se při spoustě vystoupení díváme do bohaté luhačovické historie, jenže současnost musíme ctít ještě více. Čekáme tisíce lidí. A tak jsme znovu rozšířili záchytná parkoviště i kyvadlovou dopravu a prosíme všechny, aby dbali pokynů pořadatelů i dopravní policie, chceme všichni krásné zážitky, ale taky pohodu,“ dává jasně najevo, že tyhle slavnosti leží městu hodně na srdci.

V sobotu čeká na početné návštěvníky velký jarmark, spousta hudebních vystoupení, mimo jiné se představí luhačovický Dívčí saxofonový orchestr s téměř legendárním vedoucím a dirigentem Vladimírem Schlimbachem.

„Ale prostor dostane také swing, folklór, živé sochy, promenující se hosté v dobových kostýmech, bude toho mnohem více. Třeba luhačovický okrašlovací spolek Calma chybět nemůže ani náhodou,“ dodává Ďurďová.

„A jako zpestření bude účast dvou historických postav pánů Tomášů Bati a Masaryka, klidně se s nimi dejte do řeči, těší se na to,“ připomíná starosta Ležák.

Vlastní vrchol akce, otevírání a svěcení pramenů, pak proběhne na Lázeňském náměstí, na kolonádě a v jejich nejbližším okolí.

„Jde o prameny Svatý Josef, Ottovka, Dr. Štastného, Nový jubilejní a samozřejmě chybět nemůže Vincentka,“ zve na neděli také generální ředitel Lázní Luhačovice a.s. Jiří Dědek.

„Víte, já jezdím do Luhačovic od nás z Ostravy s manželkou každý rok, nějakých 45 let, a řeknu vám, neznám místo, kde by se tak krásně otevírala lidská srdce, jako je tomu právě tady. Takže si tuhle slávu nemůžeme nechat uniknout ani náhodou ani tentokrát,“ má jasno ctitel lázeňského města Petr Skalička.

Hlavní partneři