FOTOGALERIE: Luhačovické Otevírání pramenů bylo letos velkolepé

Foto: Milan Mikšík
O víkendu se Luhačovice oblékly do slavnostního. Jako každý rok se zde otevíraly a světily prameny, které symbolicky zahájily letošní lázeňskou sezonu.

Otevírání pramenů patří každoročně k nejkrásnějším a nejvyhledávanějším akcím v Luhačovicích a ani letos tomu nebylo jinak. I když v sobotu nejen organizátory poněkud potrápilo deštivé počasí, na radosti přítomných to nic neubralo a vše běželo jako na drátkách.

Nešlo by to bez našich dobrovolníků, jako jsou hasiči, dobrovolní účinkující, technické služby a spousta dalších lidí, kteří se kolem toho pohybují. Všem patří obrovský dík,“ uvedl za pořadatele ředitel Městského kulturního domu Elektra Luhačovice Jan Zavřel.

Návštěvníci si tak v sobotu mohli užít stylovou promenádu v dobových kostýmech, přehlídku automobilových veteránů, projížďku na historických bicyklech nebo několik tanečních a hudebních vystoupení. Nedělnímu svěcení předcházela slavnostní mše svatá v Kostele svaté Rodiny. Pak už se průvod vydal k pramenu sv. Josefa, kde se svěcení pramenů ujal místní pastor Jan Ston a kaplan Jan Svozílek.

Připomeňme, že k nejznámějším luhačovickým pramenům patří Vincentka, Aloiska, Ottovka a Pramen Dr. Šťastného. Nově si milovníci Vincentky mohou nabrat více vody než v minulosti, protože voda vyvěrá na dvou místech.

Všechny prameny jsou přístupné. Vincentka momentálně vyvěrá i pod lázeňskou kolonádou, což dříve nebylo. Veřejnost to vnímá velice pozitivně. Vincentka je jinak asi nejzásadnější pro všechny návštěvníky, ale každý si zde může najít tu svou oblíbenou,“ usmíval se Jan Zavřel.

Do Lázní Luhačovice se mnoho lidí pravidelně vrací a nejezdí pouze na Otevírání pramenů, ale také na léčebné procedury. Najdou se dokonce i tací, kteří si Luhačovice tak oblíbili, že se jim staly druhým domovem.

Do místních lázní jezdím už asi 17 let. Tak jsem si to tady zamilovala, že asi před deseti lety jsme si zde s manželem zařídili bydlení. Takže teď pendlujeme mezi trvalým bydlištěm a Luhačovicemi, kde trávíme převážnou část roku, hlavně to letní období,“ prozradila pravidelná návštěvnice festivalu Irena Matouchová.

Novodobou tradici svěcení pramenů obnovil luhačovický folklorní soubor Malé Zálesí v devadesátých letech. Návštěvníci luhačovických lázní využívají léčivou vodu k minerálním koupelím, procedurám, ale také jako inhalace nebo k pitné kůře. Všechny vody jsou k dispozici zdarma a návštěvníci si mohou odvézt přesně tu, která je jim nejvíce po chuti.

Hlavní partneři