FOTOGALERIE: Třídenní oslava vyvrcholila svěcením lázeňských pramenů

Foto: Milan Mikšík
Lázeňské město má za sebou nejvýznamnější událost celé lázeňské sezony – Otevírání pramenů 2023. Očekávaným vyvrcholením třídenního festivalu, který přinesl řadu hudebních vystoupení, přehlídku historických vozidel či kostýmů nebo jarmark, bylo nedělní svěcení léčivých pramenů.

Za přítomnosti mnoha místních i přespolních diváků patřilo nedělní dopoledne v Luhačovicích tradičnímu svěcení lázeňských pramenů. Tomu předcházela mše svatá, po které se už krojovaný průvod společně s řadou významných hostů vydal k jednotlivým pramenům. Každý zvlášť potom církevní hodnostáři oficiálně posvětili a symbolicky tak otevřeli další lázeňskou sezónu.

Samozřejmě je to speciální akce, protože to je oslava pramenů, těch přírodních léčivých zdrojů, díky nimž jsou Luhačovice lázněmi a naše společnost může dělat to, co dělá, tedy léčit pacienty a poskytovat zdravotní služby klientům,“ uvedl ředitel Lázní Luhačovice Jiří Dědek.

Zatímco účast při loňském Otevírání pramenů byla mírně ovlivněna doznívající pandemickou zdrženlivostí, návštěva letošního svěcení už opět odpovídala významu této události, její skvělé atmosféře a symbolice.

Je to velmi příjemná kulturně-společenská akce. Jsou tady slyšet folkloristi a je tady spousta lidí. Z hlediska významnosti má jednoznačně své místo v kalendáři akcí Zlínského kraje, myslí si náměstek hejtmana Zlínského kraje Lubomír Traub.

Celý průvod prošel předem naplánovanou trasu, aby se postupně zastavil u pramenů Svatý Josef, Ottovka, dr. Františka Šťastného, Nový jubilejní, Vincentka a u kaple svaté Alžběty. Vedle duchovního slova se u každého pramenu také hrálo a zpívalo.

Hlavní partneři