Hotel Alexandria. Jak šel čas v luhačovické ikoně

Hotel Alexandria stále láká všechny návštěvníky Luhačovic. Foto: Lázně Luhačovice a.s.
Kdo navštívil Luhačovice a nebyl v hotelu Alexandria, jako by v největších a nejznámějších moravských lázních vlastně ani nebyl. Hotel v centru lázeňského města má tak zajímavé peripetie ve své už třiaosmdesátileté historii, je spojen s řadou tak jedinečných hostů, že by bylo přímo hříchem si tu neudělat pár zastavení. Což není reklamní sdělení, jako spíše zpráva o tom, jak ikonickým hotelovým zařízením se náš kraj může chlubit.

Kdo se domnívá, že hotel pojmenovali třeba po antickém dobyvateli Alexandru Velikém, může být zklamán a vzápětí potěšen překvapivou informací. Hotel totiž nese jméno svého architekta Alexandra Lozovského. Ještě daleko více udiví, že právě tuto nádhernou stavbu dostala coby svatební dar jeho manželka.

Hotel začal fungovat v době hodně zvláštní, totiž na prahu druhé světové války, v čase Protektorátu Čechy a Morava. V roce 1939. Ale tady nejde ani tak o historické vzpomínání na události, jimiž byl skvost Luhačovic nabit a na nejrůznější společenské události ve všech jeho dobách. Spíše mimo jiné bude zajímavé, kdo všechno – a to prosím jen velmi průřezově – ze slavných a známých tady užíval na svou dobu i dnes vždy ceněného pohodlí a luxusu.

Jak připomínají současný ředitel Miroslav Procházka i jeho dlouholetá předchůdkyně Miloslava Fialová a další lidé těsně spjatí s působením v hotelu Alexandria, výčet by byl hodně zajímavý.

Tak do něj nahlédněme a některé porobnosti se necháme do dalších dílů o tomto unikátním hotelovém zařízení.

Také je dobré připomenout, že v roce 2010 se Alexandria dočkala nákladné rekonstrukce. Vrátil se opravdový lesk, a co víc, ke stávající přibyla i nová budova. Ta mimo jiné disponuje velkým a hodně oblíbeným wellness centrem. Samozřejmě zůstává klasika – tedy jedinečná Francouzská restaurace, tradiční Night club, terasa, luxusní ubytování a výborná kuchyně.

A ještě z dílny či spíše paměti a recepční knihy hostů Moniky Dobiášové, zdejší hotelové manažerky. Coby lákadlo pro další díly pozoruhodností z Alexandrie. Pár jmen těch, kteří v srdci Luhačovic strávili v hotelu Alexandria jistě příjemné chvíle.

Oldřich Nový, Jaroslav Marvan, Adina Mandlová, Miroslav Zikmund, Jiří Hanzelka, Karel Gott, Václav Postránecký, Jitka Molavcová, Jiří Suchý, Michal Krčmář, Jan Čenský, Eva Urbanová, Lívie Klausová a mnozí ba přemnozí další.

Hlavní partneři