Kancýřka postupně získává svůj mladistvý vzhled

Foto: televize TVS
Je to sice dáma v letech, ale o pozornost teď rozhodně nemá nouzi! Řeč je o luhačovické vile Kancýřka, která pod rukama svých „opečovávatelů“ postupně získává svůj mladistvý vzhled.

Narodila se v roce 1906 v Luhačovicích. Proto dá rozum, že se na ní zub času za tu dobu výrazně podepsal. I tak ale nemá o chlapy nouzi – v poslední době se jich na ní vystřídala už pěkná řádka. Řeč je o vzácné vile, která je dokonce zapsaná v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek České republiky. Vystavěna byla podle projektu brněnského architekta Jana Mráčka, který byl žákem vídeňského profesora Otto Wagnera.


„Každý, kdo někdy Luhačovicemi procházel, si vily určitě všiml. A také si určitě všiml toho, jakým způsobem chátrá. Nová majitelka vily, která začala s rekonstrukcí, po zahájení prací zjistila, že střecha a věž jsou v tak dezolátním stavu, že opravy, které byly naplánované v nějakém finančním rozmezí, opravdu nestačí,“ uvedla radní Zlínského kraje pro oblast školství a kultury Zuzana Fišerová.


Proto Zlínský kraj poskytne na opravu finanční podporu. Konkrétně na obnovu střechy a vyhlídkové věže. Rekonstrukce bude stát více než 5,6 milionu korun. Dotace přesáhne jeden milion. Majitelé pak mají v plánu vilu zpřístupnit také veřejnosti.


„Je to významná památka a velice zajímavá stavba. Pevně věřím, že úpravy půjdou podle plánu a že se do ní veřejnost bude moct brzy podívat. A hlavně, že bude památka znovu žít,“ pokračovala Fišerová.


Tato unikátní šestiboká vilka s ojedinělou „zlatou“ střechou je totiž jedinečnou ukázkou spojení geometrické secese a orientálních vlivů. Střecha bude obnovena do původního stavu, proto jde materiálově, technologicky i finančně o náročný proces. Zahrnuje i výrobu ručně formovaných zdobných keramických hřebenáčů, výrobu glazované krytiny ve specifickém odstínu a výměnu velké části dřevěné konstrukce.

Hlavní partneři