Lázeňství dostalo facku, postupně ale vstává z popela

Foto: Lázně Luhačovice
Pandemie koronaviru tvrdě dopadla také na lázeňství. Více než roční zkušenosti shrnuje v následujícím rozhovoru výkonný ředitel Lázní Luhačovice a.s. Jiří Dědek.

Je to 15 měsíců, co si vzal slovo koronavirus – jaké to vlastně pro lázně  bylo – byly časy těžké, lepší?

Lehké to rozhodně nebylo. Role nejen našich lázní se v době koronakrize postupně měnila. Nejprve byly z bezpečnostních důvodů loni na jaře úplně uzavřené, později se měly stát rezervními lůžky pro přeplněné nemocnice, ale jejich skutečné poslání v boji s covidem-19 přišlo na řadu až počátkem letošního roku. Spočívalo v doléčení a rehabilitaci stavu po komplikovaném průběhu nemoci covid-19. Z pohledu tržeb zaznamenaly lázně jen za loňský rok propad více než 150 milionů. Nyní se však díváme dopředu s optimismem. Svědčí o tom i skutečnost, že aktuálně přijímáme několik desítek nových zaměstnanců od kuchařů, servírek a číšníků až po recepční a pokojské.

Poznali jste jako jiní nepoznané, moudří praví, že těžká doba vede k poučení, určitě to bude platit i u vás…

Krize nás tvrdě dusila. Lázeňství patří mezi nejpostiženější obory. Věříme ale, že lázně vstanou z popela a budou ještě lepší. Pokrok se rodí z bolesti jako život. Historie lázní je spojena se spoustou zvratů. Rozkvět vždy střídaly propady. Jen jsme to v tom dlouhém období prosperity a jistot přestali vnímat. Virus všechno změnil a doufejme, že lidstvu tahle facka prospěje. I zdraví přestane brát západoevropská civilizace samozřejmě a začne o něj více pečovat. Proto si myslíme, že zájem o lázně začne v blízké budoucnosti zase růst.

Minulost je minulost, nastává čas většího rozvolnění, co to konkrétně u vás teď a v blízké budoucnosti znamená? Jak je teď obsazeno a jaký je výhled v lázeňských domech?

Zájem samoplátců o relaxační, wellness a krátkodobé pobyty v lázních je skutečně velký, a to od čtyřhvězdičkových hotelů až po penziony. Předpokládáme, že poptávka v létě převýší naše možnosti. V současné době je kapacita hotelů a penzionů v letních měsících přibližně z 80 % již rezervována a další objednávky přicházejí každý den. Jedním z důvodů je, že řada lidí bude jako loni preferovat tuzemskou dovolenou před zahraniční. A navíc předcházející období mělo vliv na to, že si lidé nyní uvědomují, že se o své zdraví musí více starat. A lázně jsou pro posílení a péči o zdraví ideálním místem.

Nemáte kouli z křišťálu, přesto zkuste, jak by ta letošní sezóna mohla a měla vypadat, co se léčby a tudíž ubytování týče.

Věříme, že v průběhu léta by se obsazenost mohla přiblížit běžným rokům před pandemií. Registrujeme rostoucí zájem nejen o léčebné, ale i relaxační a wellness pobyty. Stále k nám přijíždějí také hosté na léčebné pobyty po covidu-19, a to nejen přes pojišťovnu, ale nyní i ti, kteří si již mohou rehabilitaci po prodělané koronavirové nákaze hradit ze svých prostředků. Se zahraniční klientelou letos příliš počítat nemůžeme, ale jsme přesvědčeni, že ji plně nahradí domácí hosté, kteří k nám přijedou na letní dovolenou.

Ani covid vás určitě nezastaví v investicích, na čem se teď pracuje?

Na konci března 2021 byla zahájena obnova Vodoléčebného ústavu a Říčních a slunečních lázní. Hlavním cílem je záchrana výjimečného architektonického díla Dušana Jurkoviče, které je navrženo na národní kulturní památku. Komplex bude přeměněn na muzeum skladatele Leoše Janáčka a Dušana Jurkoviče. První návštěvníci by do muzea mohli vstoupit přibližně za dva roky. Věříme, že se tento areál stane dalším turisticky atraktivním místem Luhačovic. Dále jsme v Jurkovičově domě již provedli rekonstrukci vanových koupelí, masáží, sauny i odpočíváren. Všechna tato místa získala nové ozvučení a především nové barevné ladění, tolik typické pro styl architekta Dušana Jurkoviče. Původní hydromasážní vany byly vyměněny za nejmodernější typy a jako novinka byla přidána vana pro vířivou koupel dolních končetin. Zastaralý saunový bazének nahradil populární ochlazovací džber a turbo sprcha. V prostorách stávající zlaté vany v Jurkovičově domě bude na přelomu června a července vybudována nová kabina pro zážitkovou koupel. Jedná se o službu pro páry, při které je léčebná procedura propojena s interaktivním odpočinkem.

A ještě jedna věc, vaše tradiční kulturní akce – jak to vypadá v tomto směru?

Kulturní akce plánujeme, i když v omezené míře. Záležet bude na aktuálních opatřeních. Filharmonie Bohuslava Martinů ze Zlína zahájila oblíbené kolonádní koncerty na Lázeňském náměstí. Ve čtvrtek 17. června se uskuteční koncert Hudby Hradní stráže a Policie ČR. Festival Janáček a Luhačovice je sice odložený na červenec 2022, ale připomenutí osobnosti Leoše Janáčka proběhne alespoň jednodenní akcí Festivalové zastavení v pátek 16. července, který bude zakončený koncertem Janáčkova komorního orchestru na Lázeňském náměstí. Počítáme, že Dny slovenské kultury na začátku září proběhnou již v plném rozsahu.

Hlavní partneři