Letošní Otevírání pramenů se blíží! Jaký program třídenní festival nabídne?

Foto: Milan Mikšík
Jedna z nejoblíbenějších akcí konaných v Luhačovicích – Otevírání pramenů – pomalu, ale už poměrně intenzivně klepe na dveře! O druhém květnovém víkendu, tedy v termínu od 12. do 14. května, ožije město tradičním třídenním festivalem, který symbolicky zahájí letošní lázeňskou sezonu.

Festival Otevírání pramenů je největší akcí, která se v lázeňském městě každoročně koná. Organizátoři letos opět očekávají účast několika tisíc návštěvníků, a to jak z řad lázeňských hostů, tak i lidí z Luhačovic a blízkého okolí.

Je to symbolické zahájení sezony, která je u nás sice celoroční a není ničím omezena, ale tato symbolika spojuje nejen návštěvníky, obyvatele Luhačovic a přihlížející, ale i místní spolky, které se rády podílejí na celém programu. Velmi si cením toho, že funguje spolupráce města Luhačovice, KKC Elektra, Technických služeb, Policie ČR, Městské policie Luhačovice, spolku dobrovolných hasičů i dalších kulturních spolků,“ řekl starosta Luhačovic Marian Ležák.

Součástí festivalu je bohatý kulturní program, který je letos opět pestrý. Třídenní veselí letos zahájí český klarinetista, saxofonista, hudební skladatel a dirigent Felix Slováček s hosty. Na slavnostním koncertě zazní mimo jiné písně Karla Gotta v podání Ondřeje Provazníka. Sobotu odstartuje průvod historických kostýmů, vozidel a bicyklů.

Na Lázeňském náměstí vystoupí swingová kapela Melody Gentlemen s prvorepublikovou hudbou, Luhačovický okrašlovací spolek Calma, Spolek elegantních dam, taneční skupiny The Crazy Flappers a Swing Zlín,“ přiblížila vedoucí odboru kultury KKC Elektra Ďurďová.

Návštěvníci si budou moci pořídit dobové foto v secesním fotoateliéru a své řemeslo předvedou také dávní mistři řemesla lazebnického. Děti se určitě zabaví u podivuhodných her Jiřího Šebesty či v cirkusových hrátkách.

Vyvrcholením oslav bude nedělní slavnostní mše a následné svěcení pramenů. „V tento den si návštěvníci užijí pohled na krásné pestré kroje, písně a tance z regionu. Ani letos jsme nezapomněli na pouliční jarmark, který doprovází akci po dobu celého víkendu,“ pokračovala Durďová.

Akce je realizována ve spolupráci s Lázněmi Luhačovice, které poskytly krásné lázeňské prostory. „Přestože pro nás sezóna nikdy nekončí a o relaxující hosty i léčící se pacienty pečujeme prakticky nepřetržitě, slavnost Otevírání pramenů je oblíbeným a hojně navštěvovaným symbolickým zahájením hlavní turistické sezóny a krásným připomenutím toho, co dělá lázně lázněmi – minerálních léčivých pramenů,“ uvedl generální ředitel Lázní Luhačovice Jiří Dědek.

Vzhledem k tomu, že počet návštěvníků neustále stoupá, jednou z každoročních priorit je zajištění bezproblémového parkování pro návštěvníky. „Město vyhradilo prostor pro záchytné parkoviště, a to na příjezdu od Uherského Brodu. Odtud bude jezdit kyvadlová doprava, která hosty přiveze až do centra města. Vše zajistí dobrovolní hasiči z Luhačovic, Kladné Žilín, Řetechova a Polichna,“ upřesnila tisková mluvčí Luhačovic Hana Srncová.

Kyvadlová doprava bude zajištěna v sobotu i v neděli v čase od 9 do 18 hodin, kdy se mikrobusy budou točit po půl hodině. Turisté mohou využít i místní spoje ČSAD.

Hlavní partneři