LLL – letní luhačovické lahůdky, díl pátý

Foto: redakce luhacovice.cz
Srpen a září bývají v Luhačovicích obdobím, kdy se zde kumuluje snad největší množství lidí. Klientů lázní, ale i návštěvníků, kteří více než péči o tělo potřebují osvěžení ducha. V takovém případě doporučujeme návštěvu už v ranních hodinách. Sledovat, jak se Luhačovice probouzejí a rozdýchávají, je mnohem lepší, než se tu odpoledne potkávat se stovkami turistů i místních.

Právě v poklidu a nespěchu ranního času jakoby více ožívají zajímavé a pozoruhodné stavby v centru města, které chodci i řidiči míjejí zpravidla jaksi mimoděk, což je ovšem smůla oněch míjejících.

Stěžejní mohutnou dominantou je lázeňský hotel Palace. Zkuste si představit Luhačovice bez něj. To jaksi nejde, že ano. On tu také stojí už nějaký ten čas. Konkrétně od roku 1928, kdy si jej nechal postavit jistý luhačovický obchodník František Drtílek. Jeho jméno bylo rovněž v původním názvu. Hotel Palace prošel tak pozoruhodnou historií a zvraty včetně bankrotu (a předčasné smrti) původního majitele, že by to vydalo na samostatnou knihu.

V době rozkvětu za první republiky tu vystupovali špičkoví umělci od nás, ale třeba i z Ameriky, mimo jiné R. A. Dvorský. Pobývala tu dcera prezidenta Masaryka Alice, jezdil sem Oldřich Nový nebo Jan Werich, po válce tu návštěvníkům zpestřoval život Gustav Brom se svým orchestrem. Vždycky to bylo centrum života lázeňského s bohatým zázemím a tak je to dodnes. Stále platí, že jde o největší lázeňský hotel.

Jestliže je Palace největší, pak Alexandria rozhodně nejluxusnější. Stojí prakticky naproti a takový pan starosta Marian Ležák, když vyjde z radnice, se musí kochat. Po pravé ruce Palace, nalevo Alexandria.

Hotel má dnes dvě části. Ta první je z konce třicátých let minulého století a je jedinečnou dominantou města, druhá přibyla mnohem později, při rekonstrukci hotelu v roce 2010. Alexandria má dokonalé vybavení, přímo kultovní je její Francouzská restaurace, ale třeba také Night club, bohaté wellness zázemí a nevšedností je i to, že má svoji divadelní hru. Smrt v hotelu Alexandria se s úspěchem hrála ve zlínském divadle.

Ještě jedna nevšední stavba zaujme, možná spíše pro svoje praktické využití, v samém srdci města a blízkosti obou hotelů. Jde o funkcionalistický skvost, v roce 1929 postavenou budovou České pošty. Objekt architekta Bohuslava Fuchse je památkově chráněný a zastupuje druhou vlnu luhačovických staveb, které vznikaly v předválečném československém období první republiky. Až půjdete svým blízkým, dnes už docela netradičně, poslat pohlednici z lázní, zastavte se, zkoumejte a obdivujte, tady to tak běžné jako třeba na kolonádě nebývá.

Akce v Luhačovicích

Luhačovické řezbářské sympozium
Den pro PAHOP
Degustace prosecco a sabrage
Hudba Hradní stráže a Policie ČR
Další akce v Luhačovicích…
Hlavní partneři
Vincentka