Luhačovice budou zase o něco zelenější

Akce „Zasaď si svůj strom“ v Luhačovicích. Foto: Město Luhačovice
Udělat svět zase o něco zelenější a naučit děti získávat vztah k přírodě a ke svému městu. To byly hlavní cíle akce „Zasaď si svůj strom“, která se uskutečnila o uplynulém víkendu v Luhačovicích.

Celkem 18 okrasných sakur vysadily rodiny s dětmi v sobotu 15. května před luhačovickou základní školou v rámci první fáze projektu „Zasaď si svůj strom“. A tento počet stromů není zdaleka konečný – v blízké době má být v ulicích Luhačovic a místních částech města vysazeno na 200 nových listnatých stromů.

Rodinné skupinky postupně přicházely ke škole se zahradnickým nářadím – lopatami, rýči, motykami, nejmenší děti si nesly tu malou lopatku, tu kyblíček. Když bylo vše hotovo, dostala vždy rodina certifikát o uskutečněné výsadbě a děti si mohly na konstrukci „svůj“ strom také podepsat nebo označit obrázkem.

Mně to přijde jako super akce,“ zhodnotila Žaneta Urbancová, která sázela spolu s dcerou a synem, kteří chodí do 9. a do 6. třídy ZŠ. „Vítáme to, je to určitě příležitost pro občany trošku se zapojit do dění ve městě a příležitost pro děti poznat nejen tu práci duševní, ale i fyzickou,“ ocenil za další z rodin tatínek Luděk Olejník. „Je to výborný nápad, jak udělat něco pro Luhačovice,“ poznamenala další z dospělých účastnic Zuzana Vítková, která přišla sázet s dvěma malými syny. „Kluci tu chodí do školky, pak tu půjdou do školy, tak si pokaždé vzpomenou, že sadili strom.“ Na to, jak ji bude „její“ strom životem provázet se těší například i další účastnice, žákyně 1. třídy ZŠ Luhačovice Sofie Zichová. „Já sem chodím do školy a pokaždé strom budu vidět, i když pak půjdu ze školy, ho uvidím,“ těší Sofinku. Svěřila se, že tatínkovi pomáhala hlavně lopatkou sypat zeminu. „Byly v ní i žížaly,“ pousmála se dívenka. Také si pak konstrukci u svého stromu vyzdobila. „Nakreslila jsem tam sluníčko, svůj podpis, srdíčko a měsíček,“ prozradila malá účastnice komunitní výsadby.

Další fáze sázení stromů bude v Luhačovicích pokračovat už o nadcházejícím víkendu a zájem o akci ze strany veřejnosti je opět vysoký. „V plánu je vysázet další sakury u příchodu na Městský hřbitov a další alej přímo v jeho areálu. Opět jsou už všechny sázené stromy občany zamluvené, bude se jich tentokrát sázet 26. Následující týden pak proběhne výsadba 21 listnatých stromů v místní části Polichno,“ informovala manažerka projektu „Zasaď si svůj strom“ Jarmila Ďurďová.

Další stromy se budou sázet na podzim v luhačovických místních částech Kladná Žilín a Řetechov. Na jaro příštího roku se potom připravuje výsadba v okolí Sportovního centra Radostova.

Akce v Luhačovicích

Den sesterství
Wellness & Beauty Days
Vařte jako šéfkuchař! Rezervace menu do 6. 5.
Lobby bar LUHAČOVICE – víkendové okénko OTEVŘENO
Další akce v Luhačovicích…
Hlavní partneři
Vincentka