Luhačovice na začátku léta. Čas pohody a oddechu načnou řezbáři

Foto: Redakce luhacovice.cz
Lázeňská sezóna jede v Luhačovicích svým plným, třebaže programově mírným tempem. Od toho to jsou přece největší moravské lázně, aby se nespěchalo jako v běžném životě. Kdo má přeci jen poněkud naspěch, to jsou vedle poskytovatelů služeb pro klienty také řezbáři.

„V centru našich lázní se scházejí tradičně, jejich pracovní sympozium se koná už podeváté a výsledky pětidenní umělecké práce budou k vidění na vernisáži nedaleko kolonády s bohatým doprovodným programem už v sobotu odpoledne,“ láká na obhlídku děl velešikovných rukou šesti předních řezbářů Dalibor Chrastina z vedení lázeňské organizace s tím, že je do té doby možno zachytit mistry oboru přímo při práci s dřevem.

Sympozium je jednou z přemnoha akcí, které kromě běžných hudebních vystoupení dodávají i letos lázním kolorit. Brzy se rozjede mimo jiné i zdejší festival pro milovníky díla Leoše Janáčka nazvaný výstižně Janáček a Luhačovice, přijedou hudebníci od nás i ze zahraničí.

„Samozřejmě dojde i na celou řadu dalších akcí, v nejbližší době bude k poslechu swing, hudba mnoha žánrů, oblíbené taneční večery a mnoho dalšího, vybere si každý, chystáme jako vždy ve druhé části léta také Dny slovenské kultury, ale ten výčet by byl opravdu dlouhý, kultura do lázní prostě patřila, patří a jistě patřit bude,“ dívá se dopředu zkušený manažer.

Návštěvníci mají své Luhačovice opravdu rádi a platí to i o dalších akcích pořádaných městem, anebo jinými organizacemi. Příjemné je třeba setkání lidí v baru a kavárně Pepíka Náhlovského v lázeňském hotelu Miramare, kde se rádo vzpomíná na muže, který už nějaký čas rozdává radost v hereckém nebi, ale jehož duch v Luhačovicích zůstává.

Není pak divu, že si kolonádu a vše, co k ní patří, lidé prostě zamilovali. Prakticky plno je třeba v hale Vincentka.

„My jsme z Ostravska, Luhačovice jsou naše jasná srdcovka. Zrovna si dodáváme zdraví ze zdejšího asi nejznámějšího pramene, ale řeknu vám upřímně, je tu tak báječně, že bychom sem přijeli i kdyby minerálních vod nebylo,“ směje se paní Jarmila. „Je kam zajít, ceny v obchodech se nám zdají normální, pohoda,“ dodává.

Bianka Koubská přijela do Luhačovic na týden z Kyjova.

„Každý rok si sem na týden zajedu, u nás na Slovácku je to báječné, tady dokonalé. Nechci srovnávat, ale tahle symbióza klidu, zdravotních procedur, ale i bohatého kulturního vyžití i moc pěkné přírody, to je prostě osvěžení těla i ducha, rozhodně tu nejsem poprvé, to ani zdaleka, a věřím, že určitě ne naposledy,“ vypráví s nadšením.

Hlavní partneři