Luhačovice nabízejí zdarma testy na covid i veřejnosti

Hotel Miramare Luhačovice
Hotel Miramare Luhačovice
O něco klidnější mohou být lidé v Luhačovicích. Návštěvníci i místní obyvatelé. Jeden z lázeňských domů nabídl zdarma antigenní testování na Covid-19, a to nejen klientům lázní, ale také veřejnosti. Server Luhačovice.cz o tom informovala ředitelka Léčebných lázní Luhačovice – Sanatoria Miramare Veronika Záhorská.

Nechat se otestovat bylo pro obyvatele Luhačovic, zejména pro ty starší a méně mobilní anebo pro mladší ale pracovně vytížené ještě před nedávnem docela komplikované. Přímo v místě totiž takovou možnost neměli a museli se rozhodnout, zda vyrazí zhruba 35 kilometrů za testem do nemocnice ve Zlíně nebo v Uherském Hradišti.

Před pár týdny se ale situace změnila a testy mohou lidé podstoupit v Sanatoriu Miramare, které zatím jako jediné místní lázeňské zařízení tuto možnost široké veřejnosti nabízí. Bezplatné testování probíhá každé pondělí, středu a pátek dopoledne. Je ale nutné se na něj předem objednat.
„S testováním jsme začali v lednu u našich nově příchozích pacientů a zaměstnanců, abychom co nejvíce ochránili nejen naše lázeňské hotely, ale především samotné lázeňské město. V průběhu jsme se rozhodli, že testování nabídneme i veřejnosti, což se projevilo hned v následujících dnech, kdy jsme museli rozšířit testovací dny a časy,“ řekla Veronika Záhorská.
Testovací místo vzniklo ve Vile Helena, v centru Luhačovic. Tam zdravotnický personál provádí antigenní testy vždy v pondělí, středu a pátek od 9 do 11 hodin. Testuje se ve vyhrazené místnosti, kde se dodržují veškerá přísná hygienická opatření a prostory i vybavení se po každém testování dezinfikuje. Výsledky každý obdrží zhruba do dvaceti minut.
„Zájemci se mohou telefonicky objednávat na čísle 577 659 111, v případě velkého zájmu pak přidáváme i další časy. V posledních dnech stoupá zájem okolních firem a také takzvaných pendlerů, kteří potřebují cestovat s aktuálními testy,“ upřesnila Záhorská s tím, že velký zájem o testování je také mezi lidmi, kteří se například o víkendech chystají navštívit své příbuzné v lázních.
Novou službu veřejnosti přivítal i starosta Luhačovic Marian Ležák. „Snažíme se co nejvíce naše lázeňské město od nákazy koronavirem uchránit. Nejlépe se nám to ale podaří jen díky ohleduplnosti nás všech, především s pomocí zvýšených hygienických opatření. Mezi ně patří i možnost bezplatných antigenních testů,“ dodal starosta.
Testy jsou hrazené zdravotními pojišťovnami. Zájemci předem vyplní dotazník a k testu si nesmějí zapomenout vzít s sebou občanský průkaz a kartičku zdravotní pojišťovny. Antigenní testy mohou lidé podstoupit opakovaně vždy po třech dnech. U RT-PCR testů je to až po pěti dnech.
Pokud člověk už onemocnění prodělal, může se nechat na Covid-19 zdarma testovat až po 90 dnech od prvního RT-PCR testu s pozitivním výsledkem.

Akce v Luhačovicích

MY JIDÁŠE HONÍME
Václav Koubek
The Muzzles
Další akce v Luhačovicích…
Hlavní partneři
Vincentka