Luhačovické lázně pomáhají také onkologickým pacientům

Petr Pšenica. Foto: Lázně Luhačovice a.s.
Prodělání onkologického onemocnění, úspěšné zvládnutí náročné léčby a navrácení se do života, jaký člověk znal před chorobou, je nelehkým úkolem. S jeho zvládnutím pacientům pomáhají také léčebně rehabilitační pobyty v lázních. Jak takový pobyt probíhá, popisuje hlavní lékař Lázní Luhačovice Petr Pšenica.

Pacienty i po zdárném vyléčení trápí řada zdravotních potíží, například nedostatek energie, pocit brzké unavitelnosti, vyčerpání, ztráta výkonnosti, dekondice, následky nežádoucích účinků chemoterapie či radioterapie, otoky tkání, přetrvávající bolesti v oblasti operační jizvy, ale i další potíže, jako jsou ztráta sebedůvěry, úzkostné či depresivní prožívání, poruchy spánku a jiné.

V Lázních Luhačovice máme bohaté zkušenosti s rehabilitací onkologicky nemocných. Ne každý ví, že celou léčbu hradí zdravotní pojišťovna při splnění kritérií indikačního seznamu. Třítýdenní léčba pak zahrnuje nejen léčebné služby, sestavení individuálního léčebného plánu, rehabilitační procedury a lékařské kontroly, ale i ubytování a stravu v lázeňském prostředí,“ uvedl Petr Pšenica.

Právě komplexní přístup k pacientovi je podle hlavního lékaře luhačovických lázní klíčem k úspěchu. Na vstupním lékařském vyšetření stanoví pacient s lékařem cíl léčebné rehabilitace, podle kterého s přihlédnutím k aktuálnímu zdravotnímu stavu lékař sestaví léčebně-rehabilitační plán.

Procedury jsou zaměřeny na eliminaci přetrvávajících zdravotních potíží. Využívají se například koupele v přírodní minerální vodě, které zlepšují prokrvení orgánů, uvolňují svalové napětí a pomáhají organismu nabýt ztracených sil. Vhodné mohou být i masáže, zejména léčebné lymfatické masáže, které cílí na komplikace onkologické léčby,“ pokračoval lázeňský lékař.

Tyto procedury mohou být doplněny také pohybovými aktivitami, které pacientovi pomáhají k návratu dobré kondice. Mezi oblíbenými je například skupinové cvičení ve vodě či nordic walking v přírodním lázeňském prostředí pod vedením zkušeného fyzioterapeuta.

Svůj podíl na ozdravném efektu má i samotné lázeňské prostředí, kde se nenuceně navazují nové známosti, v příjemné atmosféře probíhá výměna starostí i zkušeností s onemocněním i s léčbou. Pacienti odjíždějí odpočatí, v lepší kondici a s vědomím, že na cestě k návratu do normálu nejsou sami,“ dodal Pšenica.

Hlavní partneři