Luhačovický fašank letos doplní znovuobnovená tradice pochovávání basy

Foto: Město Luhačovice
Už tuto sobotu 10. února se místní i přespolní mohou v Luhačovicích těšit na tradiční fašank. Masopustní veselice s průvodem masek, jarmarkem či šablovým tancem vypukne v prostoru před poštou v 10 hodin dopoledne. A to není vše! Po letech se do lázeňského města navíc vrací tradice pochovávání basy, která je na programu v úterý 13. února.

„Zhusta, chlapci, zhusta, konec masopusta, masopust sa krátí, už sa nenavrátí!“ Také tato zvolání uslyší všichni, kteří v sobotu 10. února vyrazí do Luhačovic, kde se bude konat tradiční masopustní veselice. Oblíbenou akci zahájí maškarní průvod v podání Folklorního souboru Malé Zálesí, jehož členové v úvodu požádají samotného starostu o povolení masopustu, který se následně ujme vlády nad městem.

Návštěvníci fašanku se mohou těšit na tanec s medvědem, šablový tanec v podání skakúnů a nebude chybět ani bohatá nabídka zabíjačkových specialit, koláčů a jiných dobrot na jarmarku před poštou, který se uskuteční od 10 do 17 hodin.

Po několika letech nucené pauzy způsobené covidovou pandemií a rekonstrukcí prostor Sokolovny se letos do Luhačovic opět vrátí tradice pochovávání basy. Přehlídka masek, které symbolicky vyprovází a pochovávají na konci masopustu matičku basu, společně s tanečním veselím, svéráznou litanií „faráře“, cimbálovou muzikou a bohatou tombolou se uskuteční v Klubu Sokolka v úterý 13. února.

V Luhačovicích držíme tradici, že pochovávání basy připadá na Masopustní úterý. Víme, že přesun na víkend může vypadat lákavě, ale věříme, že některé tradice se prostě mají dodržovat. Doufám, že si lidé najdou cestu na tuto veselici i uprostřed pracovního týdne,“ zve František Dostálek, předseda luhačovického Lyžařského oddílu, který akci pořádá.

Masopustní jarmark s fašankovou obchůzkou, sobota 10. února:

10:00 – 17:00 Masopustní jarmark

10:15 Luhačovický fašanek / FS Malé Zálesí Luhačovice

10:30 Průvod vyráží na fašankovou obchůzku

14:00 – 15:30 Maškary na jarmarku / FS Malé Zálesí Luhačovice / konec fašankového průvodu

Pochovávání basy, úterý 13. února

19:00 Klub Sokolka

Hlavní partneři