Luhovaný Vincent bude letos „přes čáru“

Foto: Luhovaný Vincent
Přibližně měsíc zbývá do zahájení 12. ročníku multižánrového festivalu Luhovaný Vincent, který se jako již tradičně odehraje v městských i lázeňských lokacích. Čtyři dny a noci plné divadelního, hudebního, filmového, zvukového, literárního a výtvarného programu budou letos doslova „přes čáru“!

„Přes čáru“ totiž organizátoři Luhovaného Vincenta zvolili jako ústřední téma celého 12. ročníku. Právě toto motto, které zkoumá otázku hranic a limitů dělících společnost, názory, politiku, ideje, skupiny lidí, jejich možnosti, národy, pohlaví, náboženství a mnohé další, bude jednotícím pojítkem převážné části festivalového programu.

Jak se dělící linie projevuje přímo v lokalitě, kde se festival odehrává, prozradil dramaturg festivalu Petr Knepr.

„Luhačovice jsou někdy ostře vnímány jako dvě oddělené části – městská a lázeňská. Jako by to byly nesmiřitelné tábory rozdělené čarou mezi dvěma prostory jednoho města. A také my, když sestavujeme program festivalu, narážíme na limity vlastních ohledů i znalostí, stejně jako podvědomě přemýšlíme, zda „tady to“ „právě tam“ není už příliš. Jestli to už náhodou není přes čáru,“ vysvětlil Petr Knepr.

Podle jeho slov je ale ona „dělicí čára“ většinou jen v našich představách.

„Dokud čáry nejsou nakreslené na zemi, veřejné prostory nedělí zeď a jejich propustnost nehlídá ozbrojenec, jsou jen a pouze na papíře, v naší hlavě, ve vlastním abstraktním světě, kde je všechno možné. Třeba i čáru překročit, nebo její koncept zcela zrušit. Udělat to chce krapet odvahy. Zkoušíme ji najít a nebát se vykročit o kus dál, vyrazit přes čáru,“ uzavřel festivalový dramaturg.

Luhovaný Vincent se letos uskuteční ve dnech 23. – 26. června. Předprodej akreditací za zvýhodněnou cenu 400 Kč startuje je k dispozici na portálu GOOUT.

Na představení programu letošního festivalu se můžete těšit už brzy v dalším článku.

Hlavní partneři