Muzeum luhačovického Zálesí zve na novou výstavu věnovanou Dušanu Jurkovičovi

Foto: Muzeum luhačovického Zálesí
Už zítra 6. října bude v Muzeu luhačovického Zálesí zahájena nová výstava Dušan Samo Jurkovič Známý a neznámý. Výstavu představující nové poznatky o působení slavného architekta v období první republiky zahájí slavnostní vernisáž v 17 hodin.

Výstava se skládá ze dvou částí. Jurkovičovu málo známou či donedávna neznámou architektonickou tvorbu představuje úvodní část, kterou připravili slovenští architekti Peter Žalman a Vladimír Hain. Autoři zde shrnuli zcela nové poznatky o Jurkovičově tvorbě v období první republiky, soustředěné na veřejné a technické stavby v duchu funkcionalismu. U těchto modernistických projektů dominují stavební materiály jako pálená cihla a kámen.

Druhá část výstavy připomíná Jurkovičovo dílo na Moravě před první světovou válkou, zejména v Luhačovicích, ve Vsetíně a na Pustevnách. Zaměřuje se na práce inspirované konstrukčními principy lidového stavitelství a lidovým ornamentem, jejichž stěžejním stavebním materiálem je dřevo. Pro expozici Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně – Muzea luhačovického Zálesí ji připravila Blanka Petráková.

Vystavené ukázky vybavení vsetínské Občanské záložny a Jurkovičova domu v luhačovických lázních pochází ze sbírek Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně. Model Jurkovičova domu zapůjčilo Muzea umění Olomouc. Repliky sedacího nábytku podle návrhů architekta Dušana Jurkoviče vyrobili v rámci dlouhodobé spolupráce s Muzeem jihovýchodní Moravy studenti Střední odborné školy Luhačovice.

Expozici doplňuje samoobslužná poznávací hra a kreativní dílna pro tvořivé návštěvníky, kteří rádi budují a konstruují. Dřevěná stavebnice podporuje prostorové vnímání, zručnost i kreativitu. Umožňuje vyzkoušet si práci architekta a urbanisty a postavit vesnici či město podle vlastní fantazie. Edukační oddělení připravilo k výstavě řadu doprovodných programů pro školy a veřejnost.

Výstava Dušan Samo Jurkovič Známý a neznámý potrvá až do 8. října 2023.

Hlavní partneři